Irena Sendler, heroiczna matka dzieci Holokaustu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Irena Sendler, heroiczna matka dzieci Holokaustu
Działaczka społeczna Irena Sendlerowa z Anną Mieszkowską autorką ksiażki "Matka. Dzieci Holocaustu. Historia Ireny Sendlerowej" w 2007 r.Foto: PAP/Andrzej Rybczyński

"Bałam się, ale nienawiść była silniejsza od strachu" - mówiła Irena Sendler, pytana o to, czy nie bała się o życie, pomagając Żydom. O tej heroicznej postaci opowiada "Prawdziwa historia Ireny Sendlerowej" Anny Mieszkowskiej.

Posłuchaj

Prawdziwa historia Ireny Sendlerowej (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

''

Irena Sendler, która do końca życia uważała się za konspiratorkę, w czasie II wojny światowej przyczyniła się do uratowała od zagłady bardzo dużej grupy żydowskich dzieci i dorosłych. Niektóre źródła podają, że mogło to być ok. 2500 osób. Heroiczna Polka zawsze podkreślała, że Niemcom robiło się na złość i głównym motorem jej działania była nienawiść w stosunku do nich.
Irena Sendlerowa zwracała również uwagę na laickie, a nie religijne źródła swych decyzji, mówiąc że robi to "z potrzeby serca". - Jej ojciec, który był lekarzem, przekazał jej dwie maksymy, z którymi szła przez życie, prawie przez 100 lat. Ludzi dzieli się na dobrych i złych, narodowość, rasa i religia nie mają żadnego znaczenia oraz że każdemu, kto tonie, należy podać rękę - mówi Anna Mieszkowska.

Biografia "Prawdziwa historia Ireny Sendlerowej" Anny Mieszkowskiej uzupełnia informacje i fakty, które były niespójne bądź pominięte w dotychczasowych książkach na jej temat, jak np. dwa nieudane małżeństwa oraz prawdziwe nazwisko drugiego męża.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki

Prowadził: Jerzy Sosnowski

Gość: Anna Mieszkowska (autorka książki "Prawdziwa historia Ireny Sendlerowej")

Data emisji: 18.12.2014

Godzina emisji: 21.07
(sm/fbi)

Polecane