Kim był terrorysta z Sydney?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

Australijska policja potwierdza informację o śmierci mężczyzny, który przez ponad 16 godzin przetrzymywał grupę osób w kawiarni w centrum Sydney.

Posłuchaj

Kim jest terrorysta z Sydney? (3 strony świata/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Jeszcze przed szturmem podano, że napastnik to islamski duchowny, uchodźca z Iranu Man Haron Moris, który otrzymał w Australii azyl polityczny. Według nieoficjalnych źródeł policyjnych, mężczyzna niedawno usłyszał zarzut napaści na tle seksualnym. Miał też wysyłać pełne nienawiści listy do rodzin australijskich żołnierzy, którzy zginęli w trakcie zagranicznych misji. Podawał się za islamskiego duchownego. W rozmowach z negocjatorami kazał nazywać się "bratem".

Dotąd niepotwierdzone są doniesienia o śmierci dwóch przetrzymywanych w kawiarni zakładników. Nie jest też jasne, ile osób zostało rannych podczas policyjnego szturmu, w wyniku którego uzbrojone oddziały australijskiej policji uwolniły zakładników z rąk uzbrojonego mężczyzny.

- Nie znamy do końca motywacji przestępcy, choć pewne rzeczy mogą wskazywać na motywacje polityczną, zagrażająca społeczeństwu - mówił w czasie policyjnej akcji oswabadzania zakładników z kawiarni w centrum Sydney australijski premier Tonny Abot.

 

Nie jest jasne, ile osób było przetrzymywanych. Według różnych źródeł - od dziesięciu do czterdziestu. Terrorysta miał zażądać dostarczenia mu flagi organizacji Państwo Islamskie oraz umożliwienia rozmowy z premierem Australii Tonym Abbottem.
Czy Australia musi obawiać się islamskich terrorystów? Z perspektywy Europy mogło się wydawać, że Australia jest spokojnym, bezpiecznym, słonecznym i oddalonym od zła krajem. Według Przemysław Biskupem z Wydziału Europeistyki Uniwersytetu Warszawskiego, takie mniemanie jest nieprawdziwe. To jest od stu lat regionalne mocarstwo, ma długą tradycję wysyłania żołnierzy i angażowania się w problemy innych części świata, jest aktywnym uczestnikiem I i II wojny światowej, wojny w Wietnamie, Korei, Iraku. Ostatnio także bierze udział w akcjach przeciwko Państwu Islamskiemu - tłumaczy gość Ernesta Zozunia.

***

Tytuł audycji: Trzy strony świata

Prowadził: Ernest Zozuń

Gość: Przemysław Biskup (Wydział Europeistyki Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 8.12.2014

Godzina emisji: 16.45

(IAR,fbi)

Polecane