Literacka Nagroda Nobla szokiem dla publiczności i... Noblisty

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

Patrick Modiano, tegoroczny laureat literackiej nagrody Nobla w czasie przemówienia zapytał, dlaczego to właśnie on został wybrany. - Nierzeczywiste, dziwne i zagadkowe - skomentował otrzymanie wyróżnienia francuski pisarz.

Posłuchaj

Literacki Nobel dla Patricka Modiano (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Prowadząca program Barbara Marcinik przyznaje, że Noblista, co dało się zauważyć w czasie jego przemówienia w Oslo, był speszony i zdawał sobie sprawę, że ten wybór nie przez wszystkich został przyjęty z aplauzem. - Mówiąc delikatnie reakcje były mieszane. Ani nie było wyrazów entuzjazmu, ani jakiejś dezaprobaty, nikt nie gwizdał, ale braw też nie było - opowiada Piotr Cegielski, były korespondent Polskiego Radia.

Patrick Modiano nie jest pisarzem powszechnie znanym. Dzięki Nagrodzie Nobla jego proza ma szansę do nas trafić. Wyczulonym na czystą literacką frazę sprawi przyjemność. Historie, które opowiada Modiano krążą wokół pamięci, poszukiwania własnej tożsamości, czarują aurą tajemnicy. Zmęczonym pretensjonalnym przeładowaniem "postmoderny" - szansa poznania tego, co w prozie ją m.in. poprzedzało, czyli proza francuskiego noblisty - może przynieść rodzaj wytchnienia, choć momentami będzie sprawiała ból - jeśli coś "wyparliśmy" z naszej świadomości.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadził:
Barbara Marcinik
Goście:
Piotr Cegielski (były korespondent Polskiego Radia oraz eks-dyrektor Instytutu Polskiego w Sztokholmie), Bożena Sęk (autorka jedynego nowego polskiego przekładu powieści Noblisty)
Data emisji:
10.12.2014
Godzina emisji:
21.07

(sm)

Polecane