Alt-J gwiazdą Open'era 2015!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Alt-J gwiazdą Open'era 2015!
We wrześniu tego roku grupa Alt-J wydała swój drugi albumFoto: Big Hassle/Marcus Haney

Brytyjscy indie-rockowcy zagrają w Gdyni. Publiczności Open'era zaprezentują się już po raz drugi - na Babich Dołach wystąpili w 2013 roku. W przyszłym roku na festiwalu wystąpią również St. Vincent i Jonny Greenwood.

Posłuchaj

Mikołaj Ziółkowski zapowiada pierwsza gwiazdy Open'era 2015 (Program alternatywny/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Alt-J

Grupa z Leeds, która miejsce w muzycznych encyklopediach zapewniła sobie debiutanckim "An Awesome Wave", miała wszelkie powody, by spocząć na laurach. Ale wydaje się, że w 2014 roku Alt-J powrócili silniejsi i pewniejsi swoich muzycznych wyborów. "This Is All Yours" zebrało świetne recenzje, krążek zadebiutował na pierwszym miejscu UK Top 40 i zyskał nominację do nagrody Grammy dla najlepszego albumu z muzyką alternatywną, a przy okazji okazało się, że z muzyki Miley Cyrus można wyjąć fajne sample.

Jonny Greenwood

Historia klasycznych wykonań muzyki współczesnej na Open'erze sięga 2012 roku, kiedy przed wielotysięczną publicznością Krzysztof Penderecki z towarzyszeniem orkiestry AUKSO zaprezentował "Ofiarom Hiroszimy - Tren" oraz "Polymorphię". Latem 2013 roku na Open'erze usłyszeliśmy jedno z największych dzieł Steve'a Reicha - "Music for 18 Musicians". Oba festiwalowe wieczory łączyła postać Jonny'ego Greenwooda, gitarzysty Radiohead. Za pierwszym razem orkiestra AUKSO wykonała dwie kompozycje Greenwooda: "Popcorn Superhet Receiver" i "48 Responses to Polymorphia", a rok później muzyk pojawił się osobiście, prezentując swoją własną interpretację reichowskiego "Electric Counterpoint", doskonale ocenioną przez krytyków i znawców muzyki współczesnej. Na przyszłorocznym Open'erze Greenwood pojawi się zarówno jako kompozytor, jak i wykonawca.

Wspólnie z London Contemporary Orchestra wykona program, na który złożą się fragmenty kompozycji Greenwooda powstałych na potrzeby filmów "Aż poleje się krew" (There Will Be Blood), "Mistrz" (The Master) i "Norwegian Wood" oraz prace klasyków muzyki współczesnej: Philipa Glassa, Michaela Gordona oraz Xenakisa. Każdy z planowanych na przyszły rok koncertów - a będzie ich zaledwie kilka - będzie miał unikalny program.

St. Vincent

Pierwsza artystka Open'era 2015 współpracowała z tak różnymi artystami jak David Byrne, Bon Iver czy grupa Swans. Jeździła we wspólne trasy z Arcade Fire, The National i The Black Keys. Nagrała cztery znakomite płyty, z których ta najnowsza - "St. Vincent" - znalazła się na pierwszym miejscu albumów roku 2014 wg tygodnika "New Musical Express". Poznajcie St. Vincent - przyszłość muzyki alternatywnej i jedną z najciekawszych współczesnych artystek na światowej scenie!

Jej ostatni, imienny album, aktualnie zamyka prawie każde muzyczne podsumowanie 2014 roku. W rankingu krytyków również zajmuje pierwsze miejsce, wyprzedzając "To Be Kind" Swans - płytę, na której zresztą artystka pojawia się gościnnie. Kilka dni temu odebrała pierwszą nominację do Grammy. Czy w lipcu na Open'erze będziemy gościć autorkę "najlepszej płyty z muzyką alternatywną"? Dla nas nawet bez charakterystycznego pozłacanego gramofonu St. Vincent jest zwyciężczynią.

(mat. promocyjne)

Polecane