Raport ws. więzień CIA. Jak powinni zachować się polscy politycy?
2014-12-10, 09:12 | aktualizacja 2014-12-10, 10:12
Senat Stanów Zjednoczonych opublikował streszczenie raportu, w którym ocenia, że program przesłuchań, jaki CIA prowadziła w walce z terroryzmem, był nieskuteczny, a torturowanie wykraczało daleko poza granice prawa. W ujawnionym dokumencie nie padają nazwy państw, które współpracowały z USA i zgodziły się mieć na swoim terytorium tajne ośrodki.
Posłuchaj
Czy polscy politycy, tak jak amerykański przywódca Barack Obama, powinni uderzyć się w piersi i przyznać: "to także zdarzyło się u nas"? - Tylko żeby to się nie skończyło jak z obozami koncentracyjnymi, że się okaże, że to były właściwie polskie więzienia. Na razie Polska jest, zdaje się, jedynym krajem, który został ukarany za to, że coś takiego funkcjonowało, przez Europejski Trybunał Praw Człowieka. Stany Zjednoczone dalej prowadzą politykę tajności, a w Polsce jest coraz większy nacisk, byśmy właściwie wzięli na siebie winę - ocenił gość audycji "Komentatorzy" Wiktor Świetlik z "W Sieci".
Zdaniem gościa radiowej Trójki na pewno trzeba się przyznać do błędu politycznego w relacjach z USA. - To jest jedna z wielu sytuacji, w której zostaliśmy oszukani przez Amerykanów. Polska klasa polityczna została oszukana co do tego, co się dzieje w tych więzieniach. A po drugie zostaliśmy oszukani co do efektów geopolitycznych współpracy polsko-amerykańskiej przez zmieniającą się administrację, czyli przez Baracka Obamę - skomentował.
Więcej interesujacych dyskusji znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".
W ocenie Michała Sutowskiego z "Krytyki Politycznej" było wiadomo, że chodzi o więzienia. - Z raportu dowiadujemy się, że w pewnym momencie władze polskie domagały się podpisania pewnego zobowiązania co do warunków postepowania przez wywiad amerykański. Wywiad się na to nie zgodził. Po uiszczeniu opłaty rzędu kilkunastu milionów dolarów i odwołaniu się do "najwyższych czynników" polski rząd stał się - i tu pada sformułowanie, które jest katastrofalne dla nas, stawia nas w katastrofalnym świetle - bardziej elastyczny - powiedział.
Jego zdaniem, jeśli chodzi o ten temat, mamy w Polsce do czynienia z "graniem na zwłokę przez wszystkie możliwe organy państwa po to, żeby tę sprawę zamieść pod dywan". - Dlaczego? Dlatego że to, co jest najbardziej niewygodne, to jest to, że w Polsce panował konsensus elity politycznej co do tego, na ile należy Amerykanom pozwolić. Wszystkie w zasadzie partie, od prawa do lewa, popierały daleko idące ustępstwa na rzecz Amerykanów. Za cenę bardzo niewielką oddano Amerykanom kawałek suwerenności naszego terytorium. Okazało się, że jest jakiś wycinek kraju, na którym polskie prawo, polska konstytucja przestają obowiązywać, a wywiad amerykański robi to, co uważa za słuszne - oznajmił.
***
Tytuł audycji: Komentatorzy
Prowadziła: Agnieszka Stępień
Goście: Michał Sutowski, Wiktor Świetlik
Data emisji: 10.12.2014
Godzina emisji: 8.37
(PAP/kk,iwo)