South Stream i zimna gra Putina

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
South Stream i zimna gra Putina
Prezydent Putin ogłosił, że budowa gazociągu South Stream nie zostanie zrealizowanaFoto: PAP/EPA/MIKHAIL KLIMENTYEV / RIA NOVOSTI / KREMLIN POOL

Prezydent Putin ogłosił, że sztandarowa inwestycja rosyjskiego przemysłu gazowego South Stream, czyli Gazociąg Południowy, nie zostanie zrealizowana. Czy to prawda?

Posłuchaj

South Sream i zimna gra Putina (Raport o stanie świata/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Ekspert do spraw rynku energetycznego Jarosław Guzy stwierdza, że należałoby tu mówić bardziej o zawieszeniu projektu niż rezygnacji z budowy. To, czy gazociąg powstanie, będzie w dużej mierze zależało od tego, "jaką twardością czy też miękkością wykaże się UE, a także od finansów Rosji".

- Na razie projekt został powieszony na kołku, co jest prestiżową porażką Putina i co wskazuje na to, że sankcje, które były takie miękkie i wydawało się, że nie działają, w połączeniu z zapaścią na rynku ropy dają efekty - zauważa rozmówca Dariusza Rosiaka.

Gość audycji zwraca również uwagę na fakt, że Putin, zdając sobie sprawę z kłopotów, w jakich znalazła się Rosja, konsekwentnie buduje obraz Zachodu jako wroga. - To jest bardzo świadoma operacja na świadomości zbiorowej społeczeństwa. Ale jest to zimna gra Putina - mówi ekspert.

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata
Prowadził: Dariusz Rosiak
Gość:
Jarosław Guzy (ekspert rynku energetycznego)
Data emisji: 6.12.2014
Godzina emisji: 14.05

(iwo/fbi)

Polecane