Meksyk podnosi głowę? "Protesty są coraz bardziej agresywne"
- Meksykanie uważają, że tylko międzynarodowa presja pozwoli wyjaśnić, co stało się z zaginionymi studentami - mówi Łukasz Karusta. Kraj zalała fala coraz groźniejszych protestów.
Sprawa zaginionych studentów meksykańskich porusza także Polaków. Przez Wrocław przeszedł marsz solidarności z ofiarami masowych mordów w Meksyku
Foto: PAP/Maciej Kulczyński
W ostatnich tygodniach w całym Meksyku odbywają się wielotysięczne protesty w związku ze sprawą zaginionych blisko dwa miesiące temu 43 studentów. Zniknęli bez śladu po demonstracji w Iguali 26 września.
- Protestujący chcą też pokazać światu, jak niebezpiecznie jest w tym kraju. Protesty są coraz bardziej agresywne, coraz więcej osób jest zatrzymanych - relacjonuje z Meksyku Łukasz Karusta.
Maciej Stasiński z Gazety Wyborczej uważa, że nie jest to początek rewolucji, ale raczej moment przebudzenia się wielu Meksykanów. - Mają dość korupcji. Ale to też przebudzenie w sensie oceny rządzących. 14 lat temu do władzy doszły partie opozycyjne, zapowiadające przejście do liberalnej współczesnej demokracji. Tymczasem okazało się, że formalnie ustrój działa, ale w wielu stanach w zasadzie nie rządzi państwo - dodaje Maciej Stasiński.
W audycji mówiliśmy także o uniewinnieniu Hosniego Mubaraka i protestach w USA po zabiciu przez policjanta nastolatka. Gościem Trójki był też pisarz Wiktor Suworow.
***
Tytuł audycji: Raport o stanie świata
Prowadzący: Dariusz Rosiak
Goście: Patrycja Sasnal z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, prof. Piotr Ostaszewski ze Szkoły Głównej Handlowej, pisarz Wiktor Suworow, Łukasz Karusta (Program III Polskiego Radia), Maciej Stasiński z Gazety Wyborczej
Data emisji: 29.11.2014
Godzina emisji: 14.05
(ei/fbi)