Herman van Rompuy: nie mogę udawać, że znaczę więcej niż w rzeczywistości

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Herman van Rompuy: nie mogę udawać, że znaczę więcej niż w rzeczywistości
Herman van Rompuy kończy pracę na stanowisku szefa Rady Europejskiej. Zastąpi go Donald TuskFoto: PAP/EPA/ANDREW MEDICHINI / POOL

Donald Tusk zastąpi Hermana van Rompuya na stanowisku szefa Rady Europejskiej. Jak można by podsumować działania odchodzącego przewodniczącego i jakie są oczekiwania wobec jego następcy?

Posłuchaj

Herman van Rompuy: nie mogę udawać, że znaczę więcej niż w rzeczywistości (Unia pod lupą/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

W audycji "Unia pod lupą" Beata Płomecka prosi brukselskiego eksperta z Centrum Polityki Europejskiej Yanniego Emmanouilidisa o podsumowanie kadencji odchodzącego szefa Rady Europejskiej. Stwierdza on, że "był to czas ważnych i trudnych decyzji, wielokrotnie organizowanych szczytów, nierzadko trwających całą noc".

- Herman van Rompuy odgrywał wtedy kluczową rolę, ale miał także własną ocenę stanowiska, które zajmował. A była ona taka: nie jestem prezydentem Europy, jestem szefem Rady Europejskiej. Przewodniczę szczytom, staram się wypracować kompromisy, mam zadanie, które muszę wykonać, i nie mogę udawać, że znaczę więcej niż w rzeczywistości - mówi Emmanouilidis.

W audycji poruszamy też temat oczekiwań wobec nowego przewodniczącego Rady. A są one różne: państwa Europy Wschodniej mają nadzieję, że Donald Tusk będzie dbał o interesy tej części kontynentu, Rzym chciałby pogłębionej rozmowy o imigrantach, a Berlin - by nikt nie przeszkadzał mu w kształtowaniu unijnej polityki. Już dzisiaj wiadomo, że pogodzenie interesów wszystkich państw unijnych nie będzie łatwym zadaniem.

***

Tytuł audycji: Euranet: Unia pod lupą
Autor: Beata Płomecka
Data emisji: 26.11.2014
Godzina emisji:
7:50

(iwo/mp)

Polecane