Ludzie, których łączyły duchowe nici

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ludzie, których łączyły duchowe nici
Wisława Szymborska i Jerzy IlgFoto: PAP/Jacek Bednarczyk

- To był pomysł koleżanek, a dla mnie zaskoczenie. To druga moja książka w tym roku - mówi Jerzy Illg, który na 55-lecie wydawnictwa Znak wydał tom wywiadów "Rozmowy".

Posłuchaj

Wyjątkowe rozmowy Jerzego Illga (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

W książce "Rozmowy" Jerzy Illg opublikował zaledwie część przeprowadzonych przez siebie wywiadów-rozmów. Jaki był klucz ich doboru? - Istotnych wywiadów przydarzyło mi się ponad 30, a w książce jest ich 14. Pozornie mogłoby się wydawać, że są to ludzie z różnych światów, ale wszystkich partnerów mych rozmów łączą duchowe nici - opowiada redaktor naczelny wydawnictwa Znak.
Jerzy Illg podkreśla, że udało mu się opisać krąg ludzi, których łączyło coś wyjątkowego, oraz świat, którego dziś już nie ma. - Poezja była ważna, odgrywała istotną rolę w naszym życiu duchowym, pozwalała nam zmagać się z opresją, której doświadczaliśmy. Dzięki niej mogliśmy wyznaczać sobie obszar wewnętrznej wolności - wyjaśnia krytyk literacki.

Jerzy Illg opublikował "Rozmowy" będące zapisem spotkań, które autor odbył w ciągu blisko trzydziestu lat z ludźmi kształtującymi jego świat. Są tu m.in. Czesław Miłosz i Wisława Szymborska, Josif Brodski i Tomas Venclova, Natalia Gorbaniewska i Zofia Hertz, Jane Hirshfield i Andrzej Dudziński.
Dlaczego hipisi i Kaliformia są tak ważne dla Jerzego Illga? Jacy poeci są kudłaci, a jacy przystrzyżeni? Posłuchaj całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadził: Jerzy Sosnowski
Gość: Jerzy Illg (redaktor naczelny wydawnictwa Znak)
Data emisji: 20.11.2014
Godzina emisji: 21.10
(sm, iwo)

Polecane