Okno z widokiem na Polskę

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Okno z widokiem na Polskę
Andrzej Szozda opowiada Katarzynie Błaszczyk o życiu w okresie transformacjiFoto: archiwum prywatne

W reportażu Katarzyny Błaszczyk Andrzej Szozda, dziennikarz Polskiego Radia, opowiada prostą, a zarazem niezwykłą historię pewnej decyzji, widoku z okna i... patriotyzmu.

Posłuchaj

Reportaż Katarzyny Błaszczyk pt. "Widok z mojego okna" (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Bohater reportażu zdradza, że w latach osiemdziesiątych miał szansę osiedlić się w Kanadzie i prowadzić spokojne życie, o jakim w tamtych czasach marzyły tysiące Polaków. Zdecydował się jednak wrócić do kraju. Dlaczego? - Siedziałem w fotelu, oglądałem wiadomości w kanadyjskiej telewizji i myślałem o tym, że jak nie wrócę, to właściwie nigdy więcej nie zobaczę widoku z mojego okna. (…) I stwierdziłem, że chyba jednak nie mam siły, żeby podjąć wyzwanie i mieszkać w Kanadzie - wygodnej, pięknej, czystej. Trochę znudzonej i trochę dekadenckiej - opowiada Andrzej Szozda.

Serwis specjalny Polskiego Radia 4 czerwca 1989>>>

Co widać ze wspomnianego okna? - Ten widok nie jest jakoś specjalnie fascynujący. To jest po prostu ulica, chodnik, drzewo naprzeciwko, dom naprzeciwko, który dziś jest, a wtedy nie był otynkowany. Jak wstawałem rano, pierwsze co robiłem, to podchodziłem do okna i patrzyłem, czy leje, czy nie leje - mówi bohater reportażu.

- Widzę stąd dwie wieżyczki kościoła. Tam się pali światło. Ja bez tego nie mogłabym żyć - dodaje jego mama.

Co stało się z pierwszymi opozycyjnymi ulotkami, które Andrzej Szozda przyniósł do domu? Jak wiersz młodego dziennikarza wpłynął na losy jego rodziny i jak potoczyło się jego dalsze życie?

Zapraszamy do wysłuchania całego reportażu zatytułowanego "Widok z mojego okna".

Reportaż "Widok z mojego okna" powstał w ramach cyklu "Zaczęło się 4 czerwca", w którym przedstawiamy refleksje i historie Polaków z czasów transformacji.

Reportaż na moje.polskieradio.pl - słuchaj, kiedy chcesz >>>

***

Autor: Katarzyna Błaszczyk
Tytuł reportażu: "Widok z mojego okna"
Data emisji:
20.11.2014
Godzina emisji:
18.15

(iwo, ei)

Polecane