Polska zmienia strategię walki z rakiem
Najgorzej jest na północy kraju - na raka umiera tam blisko jedna trzecia mieszkańców. Co się zmieni po 1 stycznia?
Foto: Glow Images/East News
Problemem polskich pacjentów chorych na raka jest m.in. długi czas oczekiwania na rozpoczęcie właściwego leczenia. Proponowany przez Ministerstwo Zdrowia pakiet onkologiczny, który ma zostać wprowadzony w życie od 1 stycznia 2015 roku, zakłada scenariusz, według którego chorzy mieliby rozpocząć terapię w ciągu 9 tygodni od momentu zdiagnozowania nowotworu.
Mirosław Stachowicz, prezes Fundacji "Onkologia 2025", przekonuje, że choć 9 tygodni może się wydawać zbyt długim okresem oczekiwania, należy trzymać kciuki za powodzenie pakietu. - Jak na razie tylko 35 proc. osób jest objętych właściwym leczeniem w tym 9-tygodniowym okresie. 9 tygodni dla wszystkich to naprawdę ambitny cel - przekonuje rozmówca Kuby Strzyczkowskiego.
Piotr Warczyński, wiceminister zdrowia, dodaje, że pakiet zniesie też limity w leczeniu onkologicznym. Nawet jeśli przychodnia lub szpital przekroczy przyznaną wstępnie sumę na leczenie nowotworów, nie poniesie za to żadnych konsekwencji. - To też nie oznacza, że wzrośnie składka zdrowotna podatników albo że zabraknie pieniędzy na walkę z innymi schorzeniami - zapewnia minister.
Skąd więc będziemy mieć pieniądze na leczenie raka? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, która jest dołączona do artykułu.
***
Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadził: Kuba Strzyczkowski
Goście: lek. med. Krzysztof Łanda (prezes Fundacji "Watch Health Care"), Kapsyda Kobro (prezes Fundacji "Rak'n'
Data emisji: 18.11.2014
Godzina emisji: 12.05
(fbi, iwo)
Poniżej prezentujemy wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji: