"Pierony" - książka ukazująca wielobarwność Śląska
2014-11-16, 11:11 | aktualizacja 2014-11-18, 09:11
"Pierony. Górny Śląsk po polsku i niemiecku" to reporterska antologia pokazująca historię Śląska od końca XIX wieku do upadku muru berlińskiego. To barwny i wielowymiarowy obraz regionu i ludzi.
Posłuchaj
Lidia Ostałowska i Dariusz Kortko, autorzy antologii, w rozmowie z Michałem Nogasiem opowiadają o historii Ślązaków, która jest inna niż historia narodu polskiego. Mówią o czasach odległych i tych, które wciąż dobrze pamiętamy.
Zdradzają, że w XIX wieku Katowice nazywano Małą Ameryką. - To miasto można było porównać do Dzikiego Zachodu. Tutaj wszystko było możliwe. Tutaj rosły fortuny, rosły zakłady przemysłowe, ludzie się bogacili albo tracili pieniądze. To miasto ściągało poszukiwaczy przygód - mówi Kortko.
Antologia zawiera teksty reporterskie i literackie. Ostałowska zdradza, że możemy w niej przeczytać o II wojnie światowej, która docierała na Śląsk w listach miłosnych, a także o Niemcach, którzy "byli święcie przekonani, że już od niemowląt polskie dzieci karmi się żurem, a jedynym lekarstwem na wszelkie choroby wieku starczego i dziecięcego jest wódka".
Dlaczego warto sięgnąć po "Pierony"? Choćby dlatego, że - jak zauważa Kortko - "wiedza łagodzi obyczaje i emocje".
Zapraszamy do wysłuchania audycji.
***
Tytuł audycji: Radiowy Dom Kultury
Prowadzili: Michał Nogaś, Agnieszka Szydłowska
Goście: Lidia Ostałowska, Dariusz Kortko
Data emisji: 15.11.2014
Godzina emisji: 12.05
(iwo/mp/mat. promocyjne)