Dzięki sondzie Rosetta Europejska Agencja Kosmiczna będzie jak NASA?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dzięki sondzie Rosetta Europejska Agencja Kosmiczna będzie jak NASA?
Philae na powierzchni kometyFoto: ESA/Rosetta/Philae/ROLIS/DLR

Europejska Agencja Kosmiczną (ESA) realizuje misję Rosetta od dziesięciu lat. Teraz nastąpiła kulminacja i osiągnięto sukces.

Posłuchaj

Karol Wójcicki o tym, czy Europejska Agencja Kosmiczna będzie jak NASA (Europa od kuchni/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Na początku sierpnia sonda dotarła do komety 67P/Churyumov-Gerasimenko i od tego momentu z bliska prowadziła obserwacje. Jej lądownik Philae w listopadzie osiadł na powierzchni komety. Dzięki temu sukcesowi Europejska Agencja Kosmiczna ma szansę stać się tak znana na świecie jak NASA.

Europejska Agencja Kosmiczna (European Space Agency, ESA) jest organizacją międzyrządową. Jej zadaniem jest realizacja wspólnego europejskiego programu badania i wykorzystania przestrzeni kosmicznej. Agencja wspiera również rozwój nowoczesnego i konkurencyjnego przemysłu w państwach członkowskich. W skład ESA wchodzi 20 państw członkowskich: Austria, Belgia, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Irlandia, Luksemburg, Niderlandy, Niemcy, Norwegia, Polska (od listopada 2012 r.), Portugalia, Rumunia, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania oraz Włochy. Na podstawie osobnej umowy w pracach ESA uczestniczy również Kanada.

O pracy ESA opowiadał Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik, który zdradził też, jaki udział w sukcesie sondy mają Polacy. Zapraszamy do słuchania.

***

Tytuł audycji: Europa od kuchni

Prowadził: Ernest Zozuń

Gość: Karol Wójcicki (Centrum Nauki Kopernik)

Data emisji: 13.11.2014

Godzina emisji: 17.20

(PAP, ei, iwo)

Polecane