Dr Andrzej Kotłowski o pasji, pracy w dżungli i walce z epidemią cholery

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dr Andrzej Kotłowski o pasji, pracy w dżungli i walce z epidemią cholery
Foto: flickr/proimos

- Jako kilkunastoletni chłopak czytałem literaturę przygodową, szczególnie interesowały mnie książki opisujące Czarny Ląd, na przykład słynna seria Szklarskiego. Medycyna tropikalna wydawała mi się wtedy jedyną szansą na poznawanie innych kultur, zwiedzanie świata i leczenie chorób, których w Polsce nie ma - mówi doktor Andrzej Kotłowski, gość "Godziny prawdy".

Posłuchaj

Dr Andrzej Kotłowski o pasji, pracy w dżungli i walce z epidemią cholery (Godzina prawdy/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Jak przekonuje rozmówca Michała Olszańskiego, marzenia młodego chłopaka mogły się spełnić jedynie pod warunkiem, że zajmowałby się medycyną tropikalną. - O wycieczkach, które dziś są powszechne, można było tylko pomarzyć - dodaje doktor Andrzej Kotłowski, który jest dziś wybitnym specjalistą w dziedzinie medycyny morskiej i tropikalnej. W Japonii został nawet za jednego ze stu najlepszych lekarzy świata

Andrzej Kotłowski pracował do tej pory w wielu miejscach na świecie. Dłuższy czas spędził m.in. w Iraku, gdzie opanował szerzącą się epidemię cholery. Potem pływał na statku w okolicach Meksyku i Stanów Zjednoczonych, a następnie wyjechał na Daleki Wschód, do Wietnamu.

- Pierwszy raz pojechałem tam z ekipą filmową. Marek Piestrak kręcił tam film "Klątwa Doliny Węży" z Ewą Sałacką, Romanem Wilhelmim, Leonem Niemczykiem i Krzysztofem Kolbergerem. Ja zabezpieczałem medycznie tę grupę, a warunki były rzeczywiście bardzo trudne, bo dużą część zdjęć kręcono w dżungli - opowiada gość "Godziny prawdy".

Doktor Kotłowski miał także za zadanie wyjechać do Kambodży w czasie, gdy Polska jako jeden z czternastu krajów zabezpieczała pierwsze wolne wybory w tym kraju. - Moim zadaniem było między innymi rozeznanie sytuacji epidemicznej i sprawdzenie sposobu zabezpieczenia przeciwmalarycznego - tłumaczy.

Jak doktor ocenia dziś zagrożenie wirusem ebola w Polsce? Czy jest ono realne? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą prowadził Michał Olszański.

"Godzina prawdy" na antenie Trójki w każdy piątek o godz. 12.05.

(fbi, ei)

Polecane