Olga Tokarczuk odbudowała zaginiony świat. Wszystko w "Księgach Jakubowych"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Olga Tokarczuk odbudowała zaginiony świat. Wszystko w "Księgach Jakubowych"
Olga TokarczukFoto: Jacek Kołodziejski

- Jestem przekonany, że ta książka trafi do kanonu naszej literatury współczesnej i stanowi dowód na to, że jest możliwy powrót wielkiej polskiej powieści epickiej, historycznej - mówi Michał Nogaś o najnowszej powieści Olgi Tokarczuk.

Posłuchaj

Michał Nogaś opowiada o książce "Księgi Jakubowe" (Trójkowy Znak Jakości)
+
Dodaj do playlisty
+

W swojej najnowszej powieści Olga Tokarczuk zabiera nas do Polski XVIII-wiecznej, na Podole. Pisarka pokazuje Polskę graniczącą z Turcją, wielokulturową i wieloreligijną. Przedstawia kraj wielu języków i tradycji, którego społeczeństwo nie było homogeniczne i mało kto mówił po polsku. Autorka zabiera nas do miejsca, którego po zakończeniu II wojny światowej już nie ma i chyba nigdy nie będzie.

/

- Olga Tokarczuk w "Księgach Jakubowych" w sposób zachwycający rekonstruuje tamten świat, na nowo wypełnia go detalami, zapachami, słowami, ludźmi, zwierzętami, aurą. Tym wszystkim, co nam, czytelnikom, pozwala tamtą Polskę zobaczyć, odnaleźć się w niej, co sprawia, że od pierwszych stron książki zanurzamy się w tym minionym świecie i aż do końca, do 912 strony, nie chcemy tego świata opuścić - mówi Michał Nogaś.

Jedną z ukazanych w powieści postaci jest autor pierwszej polskiej encyklopedii, ksiądz Benedykt Chmielowski, jednak to nie on jest głównym bohaterem książki. Jest nim charyzmatyczny Jakub Lejbowicz Frank nazywany Lutrem wśród Żydów. Frank to postać prawdziwa - mistyk, filozof, astrolog, ale przede wszystkim założyciel sekty, której wyznawcy wierzyli, że pewne prawa religii żydowskiej przestały obowiązywać, a do Boga trzeba dojść poprzez inne religie.

"Księgi Jakubowe" Olgi Tokarczuk - dzieło monumentalnea>>>

- Ta książka została napisana z rozmachem, ale też z niezwykłą dbałością o wszystkie szczegóły konstrukcji narracji. Czytając, nie byłem w stanie zliczyć, ileż wątków pojawiło się w "Księgach Jakubowych", ale wiem jedno: dla miłośników historii, dla miłośników opowieści o barwnych postaciach, o codziennym życiu minionych epok ta powieść będzie prawdziwą ucztą - podsumowuje Trójkowy recenzent.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, którą przygotował Michał Nogaś.

"Trójkowy znak jakości" na naszej antenie w każdy piątek o godz. 7.45.

(materiały promocyjne/iwo, ei)

Polecane