Straż miejska: likwidować czy nie?

Po brutalnej interwencji straży miejskiej w Szczecinku powróciła dyskusja o tym, czy utrzymywanie tej formacji ma sens, czy wypełnia ona istotne zadania przed nią postawione. W raporcie NIK sprzed trzech lat napisano, że coraz bardziej przypomina policję drogową - zamiast dbać o porządek na osiedlach, zajmuje się przed wszystkim ściganiem kierowców i wystawianiem mandatów.

Straż miejska: likwidować czy nie?

Samochód straży miejskiej przed jej siedzibą w Szczecinku (woj. zachodniopomorskie)

Foto: PAP/Marcin Bielecki

Straż miejska: likwidować czy nie? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

- Uważam, że przeniesienie środków i przekazanie kompetencji straży miejskiej policji będzie dużo bardziej korzystne dla obywateli. Poskutkuje to zwiększeniem bezpieczeństwa i wykrywalności przestępstw - przekonuje Joachim Brudziński z PiS, zaznaczając jednocześnie, że nie brakuje przykładów udanej współpracy straży miejskiej z policją czy mieszkańcami. - Jednak nie tam, gdzie aktywność straży miejskiej sprowadza się do tego, żeby być zbrojnym ramieniem wójta, burmistrza czy prezydenta - dodaje poseł i deklaruje, że jeśli sprawa trafi do parlamentu, to Prawo i Sprawiedliwość "będzie próbowało wymusić warunek, że tam, gdzie straż miejska funkcjonuje, powinna zajmować się walką z przestępczością".
- Straży miejskiej nie można likwidować. Sprawdziła się pod każdym względem, również jako dostarczyciel funduszy na potrzeby gminne. Ma dużo większą skuteczność, jeśli chodzi o ściąganie mandatów niż jakakolwiek inna instytucja w Polsce - zaznacza Dariusz Loranty, były policjant, redaktor naczelny dwumiesięcznika "TROP Magazyn Śledczy". - Strażnicy miejscy nie mają status funkcjonariuszy. Owszem, są urzędnikami, ale nie mają takiej ochrony prawnej jak policjanci czy agenci - dodaje rozmówca Kuby Strzyczkowskiego i podkreśla, że pretensji nie można mieć do strażników, którzy wykonują swoje zadania, tylko do ustawodawcy, który nadał im określone kompetencje.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji z udziałem słuchaczy, w której wypowiedzieli się również: Paweł Tanajno (Demokracja Bezpośrednia), Piotr Ichniowski (rzecznik prasowy Stowarzyszenia Krajowa Rada Komendantów Straży Miejskich i Gminnych RP), Paweł Biedziak (rzecznik prasowy Najwyższej Izby Kontroli), Andrzej Rozenek (poseł Twojego Ruchu).

Audycji "Za, a nawet przeciw" można słuchać od poniedziałku do czwartku w samo południe. Zapraszamy.

(mk)
Poniżej prezentujemy wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:


Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.