Mateusze Trójki 2014 rozdane. Oto laureaci

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Mateusze Trójki 2014 rozdane. Oto laureaci
Statuetki "Mateusze Trójki" 2014 Foto: W. Kusiński/ PR

W tym roku "Mateusze Trójki" - Nagrody Muzyczne Programu 3 przyznano już po raz 21. Wśród laureatów znaleźli się: zespół Perfect, Krzysztof Herdzin, Tomasz Organek i Włodek Pawlik. Specjalny dyplom odebrał również - obchodzący 80. urodziny - Jan Borkowski, jeden z pomysłodawców (wraz z Pawłem Sztompke) "Mateuszy Trójki".

Posłuchaj

Mateusz Trójki 2014 za całokształt osiągnięć twórczych w kategorii Muzyka Rozrywkowa dla zespołu PERFECT
+
Dodaj do playlisty
+

Mateusza Trójki 2014 za całokształt osiągnięć twórczych w kategorii Muzyka Rozrywkowa otrzymał zespół PERFECT - za to, że dzięki wspaniałym piosenkom parę pokoleń słuchaczy "chciało być sobą". Za to, że uczyli szaleństwa, chcąc kupić lokomotywę. Za to, że od paru dekad są "Niepokonani"!

Mateusz Trójki 2014 za całokształt osiągnięć twórczych w kategorii Muzyka Jazzowa trafił do KRZYSZTOFA HERDZINA - za znakomite osiągnięcia w dziedzinie kompozycji, aranżacji i pianistyki. Za wielki talent, wyobraźnię twórczą i wspaniałe rezultaty łączenia różnych gatunków muzyki.

Mateusz Trójki 2014 w kategorii Muzyka Rozrywkowa - Debiut powędrował z kolei do TOMASZA ORGANKA - za odważny i oryginalny powiew rock'n'rolla w muzyce rozrywkowej na płycie "Głupi" oraz przypomnienie istoty bezpośredniego i bardzo osobistego kontaktu z publicznością podczas koncertów zorganizowanych w małych miejscowościach na Podlasiu, latem 2014 roku.

Mateusza Trójki 2014 w kategorii Muzyka Jazzowa - Wydarzenie otrzymał natomiast WŁODEK PAWLIK - za eleganckie i kunsztowne połączenie brzmienia tria jazzowego z orkiestrą symfoniczną na płycie "Night In Calisia", uhonorowane przez świat muzyczny nagrodą Grammy.

Podczas gali wręczenia muzycznych nagród Trójki miało miejsce jeszcze jedno wyjątkowe wydarzenie. Dyrektor Programu 3 Polskiego Radia Magda Jethon wręczyła dyplom JANOWI BORKOWSKIEMU - obchodzącemu 80. urodziny dziennikarzowi, producentowi muzycznemu, pracownikowi Trójki od 1970 roku. Bez jego gigantycznej pracy studio im. Agnieszki Osieckiej nie stałoby się tak kultowym miejscem, z którego Trójka jest bardzo dumna.

Galę poprowadzili Agnieszka Szydłowska i Piotr Stelmach . Podczas uroczystego wieczoru na scenie zaprezentowali się tegoroczni laureaci nagród, wystąpił też superduet Katarzyna Nosowska & Ania Dąbrowska.

Audycja powstała we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym.

* * * * * * * * * *
Nagrody Muzyczne Programu 3 im. Mateusza Święcickiego - "Mateusze Trójki"
przyznawane są za osiągnięcia w dziedzinie twórczości, wykonawstwa lub popularyzacji polskiej muzyki rozrywkowej i jazzowej . Nazwa nagrody pochodzi od imienia wybitnego kompozytora i aranżera Mateusza Święcickiego , który był współtwórcą i pierwszym dyrektorem muzycznym Programu 3, autorem muzyki do takich przebojów, jak "Pod papugami", "Jedziemy autostopem", czy "Był taki ktoś".

"Mateusze Trójki" 2013 przyznane. Zobacz wideo! >>>

Pomysł na nagrodę narodził się w Trójce rok po śmierci Mateusza Święcickiego (w 1985 roku) z inicjatywy Pawła Sztompke i Jana Borkowskiego. Pierwszymi laureatami "Mateuszy" zostali (w 1987 roku) Franciszek Walicki (za pomysł i realizację koncertów "Old Rock Meeting - Czy nas jeszcze pamiętasz") oraz Krzysztof Popek (za utworzenie i prowadzenie orkiestry jazzowej "Young Power").

Nosowska i Stańko laureatami Mateuszy 2012. Wideo >>>

Wśród dotychczasowych laureatów znajdują się m.in. Edyta Bartosiewicz, Ewa Bem, Monika Brodka, Lech Janerka, Anna Maria Jopek, Gaba Kulka, Henryk Miśkiewicz, Wojciech Młynarski, Zbigniew Namysłowski, Katarzyna Nosowska, Agnieszka Osiecka, Dawid Podsiadło, Tomasz Stańko, Muniek Staszczyk, Magda Umer, Wojciech Waglewski, Jan "Ptaszyn" Wróblewski, Aga Zaryan, zespoły Lao Che, Raz Dwa Trzy, Strachy na Lachy, Wojtek Mazolewski Quintet . Jedynego "Super Mateusza" otrzymał w 1999 roku Czesław Niemen .

Mateusze 2011 przyznane! Poznaj laureatów! >>>

O tym, kto został tegorocznym zwycięzcą, zadecydowała Akademia Muzyczna złożona z dziennikarzy muzycznych Trójki: Jana Borkowskiego, Jana Chojnackiego, Anny Gacek, Grzegorza Hoffmanna, Wojciecha Manna, Piotra Metza, Marka Niedźwieckiego, Mariusza Owczarka, Barbary Podmiotko, Zofii Sylwin, Agnieszki Szydłowskiej i Tomasza Żądy.

Mateusze 2010 rozdane! Zobacz, kto otrzymał statuetkę >>>

Polecane