Koncert Skalpela w Trójce

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Koncert Skalpela w Trójce
Skalpel w studiu koncertowym im. Agnieszki OsieckiejFoto: Wojciech Kusiński/PR

W studiu im. Agnieszki Osieckiej zagrała formacja Skalpel. Nasza eksportowa nu-jazzowa grupa występowała w poszerzonym, koncertowym składzie i prezentowała na żywo swoje najbardziej znane utwory oraz - premierowo - materiał z nowej płyty "Transit".

Skalpel powstał po koniec lat 90. we Wrocławiu. Tworzą go dwaj didżeje i muzycy - Marcin Cichy i Igor Pudło. W 2002 roku duet podpisał kontrakt z kultową, brytyjską wytwórnią Ninja Tune, dla której nagrał dwa longplaye - "Skalpel" (2004) i "Konfusion" (2005) oraz kilka tak zwanych EP-ek. 11 października ukazał się trzeci album formacji - "Transit".

Skalpel: dążymy do prostszego brzmienia >>>

Materiał z tego krążka, jak i wcześniejsze kompozycje, formacja zaprezentowała w studiu im. Agnieszki Osieckiej w podwojonym, koncertowym składzie. Poza stałymi członkami duetu, na scenie zaprezentowała się również dwójka wybitnych muzyków improwizujących - grająca na instrumentach klawiszowych Joanna Duda i perkusista Jan Emil Młynarski, znani też jako duet J=J.

- Twórczością Skalpela zajmuję się właściwie od ich debiutu fonograficznego. Wrocławski duet bez wątpienia przyczynił się do renesansu serii płytowej "Polish Jazz". Młodzi fani zespołu, dzięki precyzyjnemu wycinaniu przez Skalpel sampli z tych klasycznych albumów, odkrywali nagrania, którymi w przeszłości fascynowali się nasi rodzice. Tak było do 2005 roku, kiedy to wytwórnia Ninja Tune opublikowała kapitalny album "Konfusion". Potem nastąpiła długa, dziewięcioletnia cisza… - zwierza się ze swojej fascynacji Skalpelem Michał Margański, dziennikarz muzyczny Trójki i gospodarz niedzielnego wieczoru w studiu koncertowym przy Myśliwieckiej 3/5/7.

- Teraz Wrocławianie wracają z nową płytą, która stanowi pomost i zarazem zmianę w podejściu do ich tworzenia muzyki. Najnowszy krążek "Transit" to zarazem koniec i początek - koniec okresu samplowania i początek nowego podejścia do tworzenia muzyki opartego na autorskich utworach.

Naszych wcześniejszych koncertów słuchać można na moje.polskieradio.pl >>>

Polskie Radio jest partnerem systemu PIANO, dzięki któremu mogą Państwo słuchać audycji i koncertów w o wiele lepszej jakości dźwięku.

(mat.prasowe, ei, fbi)

Polecane