Malala Yousafzai: "wykształcenie to siła kobiety"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Malala Yousafzai: "wykształcenie to siła kobiety"
Foto: PETE SOUZA/THE WHITE HOUSE/PUBLIC DOMAIN

- Jesteśmy ludźmi i taka jest ludzka natura, że wartość tego, co mamy, poznajemy dopiero, gdy to utracimy. Zrozumiałam, że wykształcenie jest bardzo ważne, kiedy zabroniono nam chodzić do szkoły - przekonuje Pakistanka Malala Yousafzai, tegoroczna laureatka Pokojowej Nagrody Nobla. Drugim nagrodzonym jest Hindus Kailash Satyarthi.

Posłuchaj

"Wykształcenie jest siłą kobiety" (Do południa/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Malala Yousafzai urodziła się w 1997 roku. Od kilku lat walczy o prawa kobiet, w tym dostęp do edukacji. Na początku 2009 roku, na blogu BBC Urdu, zaczęła pisać m.in. o tym, jak talibowie zmuszają do zamykania prywatne szkoły, po wprowadzeniu zakazu edukacji dziewcząt. W 2012 roku została postrzelona w głowę i szyję. Po tym wydarzeniu Pakistanki wspierające młodą rodaczkę zaczęły nosić maski z napisem "I am Malala" (Malala to ja).

Malala Yousafzai została uhonorowana Nagrodą Anny Politkowskiej i Nagrodą Sacharowa, była też kandydatką do Pokojowej Nagrody Nobla. Swoją postawą zainspirowała inne osoby do działania na rzecz upowszechniania edukacji. - Aktywność Malali Yousafzai doprowadziła m.in. do powstania ruchu "Girl with a book", który rozszerzył się na cały świat. Dotarł również do Polski, gdzie działa blog "Dziewczyna z książką", na którym jest mnóstwo zdjęć - mówiła w Trójce aktywistka Paula Langnerowicz..

Zapraszamy do wysłuchania dołącznego dźwięku.

Polecane