Jadalna Warszawa, czyli skarby z nieużytków w centrum miasta
Jadalna Warszawa to ekologiczna inicjatywa amerykańskiej artystki Jodie Baltazar i aktywistki Pauliny Jeziorak, które od początku wiosny wraz z grupą zapaleńców przygotowują mapę jadalnych roślin, rosnących wokół Zamku Ujazdowskiego w Warszawie.
Foto: Glow Images/East News
Krążą pochyleni po trawnikach, wchodzą w pokrzywy w centrum miasta, skubią młode listki do torebek i koszyków. Bluszczyk kurdybanek do zupy, dzika marchew do chrupania, dwurząd wąskolistny zamiast rukoli. Bohaterowie reportażu pt. "Jadalna Warszawa" odkrywają jadalne oblicze miasta.
- Prowadzimy Kolektyw Warszawa, bardzo dużo przebywamy w przestrzeni miasta, zwiedzamy ugory i nieużytki, przyglądamy się roślinności miejskiej. A teraz przygotowujemy na zimę zebraną dziką różę. Ona jest w naszej strefie klimatycznej najbogatszym źródłem witaminy C - mówi Paulina Jeziorek.
Krzysztof Herman z Katedry Sztuki Krajobrazu w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego przekonuje, że w mieście możemy zbierać orzechy z drzew orzechowych, zrywać pokrzywy i dodawać je do sałatek. - Ostatnio w ogrodzie społecznościowym, który zakładaliśmy w Elblągu, zrobiliśmy ucztę z kwiatów dyni i cukinii, nadziewanych twarożkiem - opowiada.
Reportaż na moje.polskieradio.pl - słuchaj, kiedy chcesz >>
Na spacerach Jadalnej Warszawy każdy jest mile widziany - do połowy października odbędzie się jeszcze kilka.
Zapraszamy do wysłuchania reportażu pt. "Jadalna Warszawa" Beaty Kwiatkowskiej we wtorek o godz. 18.15.
"Reportaży" w Trójce można słuchać od poniedziałku do czwartku o 18.15.
(fbi/mp)