Masz wysoki poziom cholesterolu? Nie obniżaj go!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Masz wysoki poziom cholesterolu? Nie obniżaj go!
Foto: Glow Images/East News

- Nie ma jednoznacznych dowodów, że miażdżyca czy zawał występują częściej u osób otyłych, z podwyższonym poziomem cholesterolu, niż u szczupłych - mówi Grażyna Dobroń w "Instrukcji obsługi człowieka".

Posłuchaj

Masz wysoki poziom cholesterolu? Nie obniżaj go! (Instrukcja obsługi człowieka/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

- Wysoki poziom cholesterolu nigdy nie jest przyczyną miażdżycy. On może być czynnikiem ryzyka, ale nie przyczyną. Palenie papierosów jest w tym wypadku sześciokrotnie bardziej niebezpieczne - mówi Jerzy Zięba, autor książki "Ukryte terapie".

Rozmówca Grażyny Dobroń uważa, że najpierw trzeba się wspólnie z lekarzem zastanowić, co jest przyczyną podwyższonego poziomu cholesterolu, a nie od razu automatycznie go obniżać. Cholesterol stanowi szkielet, na którym organizm buduje hormony. - Wysoki poziom cholesterolu faktycznie pokazuje, że w organizmie coś jest nie tak, ale obniżanie go statynami, co proponują lekarze, jest wielkim błędem. Statyny to zwykłe toksyny. Owszem, obniżają mocno poziom cholesterolu, ale to i tak nie zmniejszy ryzyka zawału - przekonuje Jerzy Zięba.

Statyny podnoszą też ryzyko zachorowania na nowotwór oraz niszczą koenzym Q10, który jest bardzo ważny dla dobrej pracy serca. Paradoksalnie więc, chcąc chronić serce przez obniżanie poziomu cholesterolu, szkodzimy mu pozbawiając go cennego koenzymu - twierdzi gość "Instrukcji obsługi człowieka".

Dlaczego według Jerzego Zięby ustalony powszechnie "zdrowy" poziom cholesterolu jest w praktyce nieistotny? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, którą przeprowadziła Grażyna Dobroń.

Na "Instrukcję obsługi człowieka" zapraszamy w poniedziałki i wtorki o godz. 11.15.

(fbi/mk)

Polecane