Benjamin Barber: miasta powinny przejąć władzę nad światem

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Benjamin Barber: miasta powinny przejąć władzę nad światem
Benjamin R. BarberFoto: PAP/CTK Photo/Ludek Perina

- Problem polega na tym, że obecnie nikt nie panuje nad światem. Jest anarchia. Mamy monopole międzynarodowych korporacji, które starają się rządzić globalnie, ale nie mają wystarczającej legitymacji, by to czynić - mówi profesor Benjamin Barber.

Posłuchaj

Benjamin Barber o władzy nad światem (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Zdaniem Benjamina Barbera jest próżnia na poziomie globalnym - pomimo istnienia Unii Europejskiej czy Organizacji Narodów Zjednoczonych. - Nie ma nikogo, kto kierowałby losem naszej planety, i to jest bardzo niebezpieczne. W XX wieku doszło do dwóch wielkich wojen pomiędzy państwami narodowymi i to pokazało, że nie mogą one rządzić światem - wyjaśnia profesor. Jak dodaje, potrzebujemy teraz nowej instytucji, by rozwiązać ten problem.
Gość Trójki stoi na stanowisku, że powstanie Unia Europejskiej była dobrym sposobem na rozwiązanie problemu nacjonalizmu i odpowiedzią na wojny XX wieku. Problemem, jego zdaniem, jest to, że powstała unia państw w Europie, ale jednocześnie wokół kontynentu wyrosły nowe mury. - W świecie globalnym potrzebujemy globalnego rozwiązania i tutaj odpowiedzią są miasta - mówi Benjamin Barber.
Zmiana klimatu, ocieplenie, migracja, światowe pandemie to problemy światowe, świadczące o współzależności wszystkich krajów, które potrzebują globalnych rozwiązań. Zdaniem Benjamina Barbera mogłaby się tym zająć instytucja o zasięgu międzynarodowym. - Nie wystarczą nam lokalne i regionalne związki prezydentów czy burmistrzów miast, bo reprezentowane być muszą miasta z całego świata: wielkie i małe, bogate i biedne, z Północy i Południa. Miasta muszą podejmować pragmatyczne decyzje, dotyczące losów świata bez granic - tłumaczy profesor.
Benjamin Barber to jeden z najważniejszych współczesnych intelektualistów, filozof polityczny i politolog amerykański, autor książki "Dżihad kontra McŚwiat". "Gdyby burmistrzowie rządzili światem" to przetłumaczona właśnie na język polski jego najnowsza publikacja. No właśnie… Co by się wtedy stało? Według Barbera, państwa narodowe przerosła skala globalnych problemów.
Czy zaproponowana przez niego idea Światowego Parlamentu Burmistrzów może być szansą opanowania globalnej anarchii i odrodzenia demokracji? Dlaczego miasta powinny przejąć władzę nad światem? Skąd wywodzi się ta idea? Posłuchaj całej rozmowy, którą poprowadził Dariusz Bugalski.

Na "Klub Trójki" zapraszamy od poniedziałku do czwartku od godz. 21.05 do 22.00.

(sm/mk)

Polecane