Ewa Kubasiewicz-Houée o tragicznych losach polskich rodzin kresowych

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ewa Kubasiewicz-Houée o tragicznych losach polskich rodzin kresowych
Więźniowie gułagu przy budowie Kanału Białomorsko-Bałtyckiego Foto: wikipedia/domena publiczna/Urban

Wśród Polaków deportowanych w 1940 roku do ZSRR znalazła się olbrzymia liczba dzieci. I te dzieci właśnie, skazane na cierpienia, poniewierkę, śmierć i zapomnienie, są bohaterami książki "Przypomnij mi zapach chleba".

Posłuchaj

Ewa Kubasiewicz-Houée o tragicznych losach polskich rodzin kresowych (Trójka na poważnie)
+
Dodaj do playlisty
+

Najnowsza książka Ewy Kubasiewicz-Houée "Przypomnij mi zapach chleba" jest opowieścią o tragicznych losach ośmiu polskich rodzin kresowych, które po wkroczeniu Armii Czerwonej na wschodnie tereny II Rzeczypospolitej zostały wywiezione w głąb ZSRR. Tam, często w nieludzkich warunkach, przyszło im żyć i umierać.

II woja światowa - serwis specjalny Polskiego Radia>>>

/

- Podzieliłam książkę na dwie części. W pierwszej są cztery rodziny, które miały szczęście, wprawdzie zdziesiątkowane, ale jednak wyjść z armią generała Andersa. A cztery pozostałe, przedstawione w drugiej części, to rodziny, które nawet do 1948 roku pozostały w Kazachstanie, czy gdzieś w Rosji. Książka dzieli się też na pierwszą i drugą wywózkę z lutego i kwietnia 1940 roku - opowiadała w audycji "Trójka na poważnie" autorka.

 

Polonistka i tłumaczka Ewa Kubasiewicz-Houée to była więźniarka stanu wojennego, skazana na 10 lat więzienia i pięć lat pozbawienia praw publicznych. Od ponad dwudziestu lat żyje w Bretanii. Jej autobiografia "Bez prawa powrotu" przetłumaczona została również na język francuski - "De l’Est a l’Ouest”. Jest też autorką książki "Bretania Tajemnicza. W krainie Celtów i templariuszy", będącej pierwszą pozycją z cyklu wydawniczego "Francja Tajemnicza".

Zapraszamy do słuchania "Trójki na poważnie" w każdą ostatnią środę miesiąca, między północą a godz. 2.00.

(ei/mp)

Polecane