Piechociński: brak odpowiedzi na pytanie, jak przerwać walki
- Dzisiaj najważniejsze jest to, że świat polityki nie znajduje odpowiedzi, jak przerwać przemoc i dać szansę na udzielenie pomocy humanitarnej - mówi w "Salonie politycznym Trójki" minister gospodarki Janusz Piechociński.
Janusz Piechociński
Foto: Polskie Radio
NATO przekaże Ukrainie 15 milionów euro na zwiększenie jej bezpieczeństwa. Zapowiedział to sekretarz generalny Sojuszu w walijskim Newport na zakończenie pierwszego dnia NATO-wskiego szczytu.
Janusz Piechociński mówi, że dzień operacji wojennych na Ukrainie kosztuje więcej po obu stronach konfliktu, niż zaproponowało NATO w pakiecie pomocowym. Pytany, czy NATO i Zachód powinny w związku z tym być bardziej "hojne", wicepremier mówi, że i tak nie rozwiąże to sytuacji na Ukrainie.
- Jeśli tak zwani separatyści będą się cofać pod naporem lepiej uzbrojonej armii ukraińskiej, to Kreml dosypie jeden pułk czy dwie dywizje, a jak cofnie się świat demokracji, to Zachód dosypie. Wszystko to odbędzie się kosztem ostatniego Ukraińca. Wschodniego albo Zachodniego - ocenia gość Trójki .
Zdaniem ministra gospodarki, dopóki nie znajdziemy skutecznego rozwiązania politycznego, to same przesilenia o charakterze militarnym niczego nie rozwiążą. - Na naszych oczach dzieje się największa katastrofa humanitarna w Europie po zakończeniu II wojny światowej - mówi Piechociński.
- Ten konflikt ma już nie tylko znamiona bardzo głęboko dzielące państwowość ukraińską, ale także wyzwala powstawanie nienawistnych odczuć czy uczuć - mówi gość "Salonu politycznego Trójki" . - Wystarczy wspomnieć Bałkany. Ile jest emocji po 20 latach między Chorwatami, Serbami i Bośniakami - dodaje.
Na pytanie, czy Polska powinna indywidualnie pomagać ukraińskiej armii, Janusz Piechociński, odpowiada, że trzeba pamiętać, iż "jesteśmy związani pewnymi porozumieniami w zakresie udzielania wsparcia wojskowego, sprzętu militarnego do terenów, gdzie toczą się walki".
- Ukraińcy kupowali i kupują dużo sprzętu ochronnego. To jest na styku między sprzętem militarnym a cywilnym. Czym innym jest formalne, legalne, zgodne z prawem międzynarodowym i polskim, udzielenie wsparcia militarnego w postaci sprzętu wojskowego - podkreśla Janusz Piechociński.
Kryzys na Ukrainie: serwis specjalny >>>
Wicepremier poinformował, że 9 września, podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego, prezydent Bronisław Komorowski poinformuje o skutkach szczytu NATO.
Janusz Piechociński odniósł się także do tematu zmian, które mogą nastąpić na polskiej scenie politycznej, i kandydaturze Ewy Kopacz na premiera.
Rozmawiała Beata Michniewicz.
(kh/mp)