Nowy rząd przeprowadzi poważne reformy?

Rząd Donalda Tuska przygotował budżet na przyszły rok. W resortach zadania na najbliższe miesiące są wyznaczone. Czego można się spodziewać po nowym gabinecie? Czy będzie to rząd kontynuacji? A może wielkiego liberalnego przełomu?

Nowy rząd przeprowadzi poważne reformy?

Donald Tusk, Ewa Kopacz, Radosław Sikorski i Tomasz Siemoniak wychodzą z Belwederu po spotkaniu z prezydentem Bronisławem Komorowskim.

Foto: PAP/Radek Pietruszka

Nowy rząd przeprowadzi poważne reformy? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Marzena Okła-Drewnowicz - posłanka PO - mówi, że przez wszystkie lata rządów koalicja PO-PSL udowodniła, że zaplanowane wydatki zostały zrealizowane. Dlaczego? - Dlatego, że opieraliśmy je o realistyczne założenia i nigdy nie doprowadziliśmy do niebezpiecznej sytuacji. Teraz mamy nadwyżkę budżetową i dlatego plany dotyczące zwiększenia ulgi podatkowej czy waloryzacji emerytur jesteśmy w stanie zrealizować - opowiada gość audycji "Za, a nawet przeciw".
Jej zdaniem trudno powiedzieć, co stanie się dalej. - To nowy szef rządu decyduje o tym, kto będzie ministrem. Nowy premier będzie ponosił odpowiedzialność, więc ma takie kompetencje, żeby zmienić szefów resortów - przypomina posłanka PO.

Więcej dyskusji z cyklu "Za, a nawet przeciw" znajdą Państwo tutaj >>>

Według posłanki PiS Beaty Szydło teraz najbardziej niepewną informacją jest to, kto będzie nowym ministrem finansów. Ta osoba będzie kluczowa, bo minister finansów pilnuje budżetu. - Założenia budżetu są ostrożne, więcej będzie można powiedzieć, kiedy pojawi się gotowy projekt. Wtedy będzie można zobaczyć, czy deklaracje, które składał Donald Tusk w Sejmie w ubiegłym tygodniu, m.in. dotyczące waloryzacji emerytur i zwiększenia dodatków dla rodzin, zostaną ujęte i skąd na to będą pieniądze - mówi gość Kuby Strzyczkowskiego.
Beata Szydło dodaje, że teraz sytuacja się skomplikowała, bo nowy premier albo nowa pani premier może mieć inną wizję budżetu.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji z udziałem słuchaczy, w której wypowiedzieli się również: dr Bartłomiej Biskup (politolog UW), dr Wojciech Warski (przewodniczący Konwentu BCC), Dominik Owczarek (Instytut Spraw Publicznych), Jan Guz (przewodniczący OPZZ).
(mp/fbi)

Poniżej prezentujemy wyniki sondy internetowej przeprowadzonej w trakcie audycji. Do słuchania audycji "Za, a nawet przeciw" zapraszamy od poniedziałku do czwartku między 12.00 a 13.00.


Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.