Przemoc za przemoc. Afryka domaga się prawa do godnego życia

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Przemoc za przemoc. Afryka domaga się prawa do godnego życia
Urodzona w Kalkucie, wybitna filozofka i działaczka społeczna, krytyczka postkolonializmu, badaczka tematyki globalizacji i imperializmu - prof. Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku, Gayatri Chakravorty Spivak została laureatką Transatlantyk Glocal Hero Award 2014. Nagrodę wręczył jej pomysłodawca i dyrektor Festiwalu Transatlantyk Jan A.P. KaczmareFoto: PAP/Paweł Jaskółka

- Prof. Gayatri Chakravorty Spivak nie tylko działa w wioskach afrykańskich czy indyjskich, ale również stara się przekształcać politykę instytucji międzynarodowych, zmieniając istniejące mechanizmy od środka. Jest ona zwolenniczką sprawiedliwości na każdym etapie przedsięwzięć - mówi dr Ewa Majewska.

Posłuchaj

Prof. Gayatri Chakravorty Spivak laureatką Transatlantyk Glocal Hero Award (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Zapalnych punktów na mapie świata przybywa z każdym dniem. Lokalne konflikty, w dobie społeczeństwa informacyjnego, stają się tematami o zasięgu globalnym. Z tego również powodu poznański Transatlantyk Festival poruszył m.in. problemy, które dotyczą Indii i Afryki. Prestiżową nagrodę festiwalu otrzymała w tym roku wręczona prof. Gayatri Chakravorty Spivak.
13 sierpnia w Sali Wielkiej Centrum Kultury Zamek w Poznaniu została po raz czwarty wręczona Transatlantyk Glocal Hero Award. Pomysłodawcą tej nagrody jest twórca i dyrektor Transatlantyk Festival Poznań - kompozytor - Jan A.P. Kaczmarek. Jej laureatami byli: Bjorn Lomborg, Elżbieta i Krzysztof Pendereccy oraz Yoko Ono. W tym roku dołączyła do nich, urodzona w Kalkucie w 1942 roku, wykładająca w Columbia University, prof. Gayatri Chakravorty Spivak.
Jak podkreśla dyrektor Transatlantyk Festival prof. Gayatri Chakravorty Spivak jest niezwykłą kobietą. - Poza dorobkiem intelektualnym główną sprawą, która jest dla niej istotna, jest sprawiedliwość społeczna. Wcześniej wydawało się, że głównie zajmuje się sprawą równouprawnienia kobiet, w szczególności tych spoza kultury euro-amerykańskiej. Dziś patrzy ona na swoją misję znacznie szerzej, a równość i sprawiedliwość społeczna są jej głównym motywem działania - opowiada Jan A.P. Kaczmarek. Jak dodaje dyrektor festiwalu, laureatka zajmuje się również pracą edukacyjną w małych wioskach.
W dniu wręczenia nagrody został pokazany dokument szwedzkiego reżysera Gorana Olssona pt. "Rozważania o przemocy". Badaczka kultury dr Ewa Majewska przyznaje, że film ten rekonstruuje bardzo interesujący i ważny moment w dziejach Afryki i politycznej historii świata. - Był to czas, kiedy w krajach afrykańskich pojawiały się grupy osób, uznające konieczność z jednej strony odrzucenia kolonialnych władz, naleciałości i obyczajów, czyli apartheidu, rasizmu, a z drugiej strony całej polityki wyzysku ekonomicznego, który w niebywały sposób dręczył Afrykę. Wówczas ludność tych krajów uznała, że czas odrzucić to zniewolenie i zrobić to za pomocą kategorii, która w Europie była operatywna głównie w XIX wieku, czyli narodu - wyjaśnia dr Ewa Majewska.
Nagrodzona w Poznaniu prof. Spivak wygłasza komentarz w tym filmie, w którym skupia się na kwestii przemocy. - Nadal obowiązuje bardzo niesprawiedliwa wykładnia dużej części ruchu antykolonialnego, zwłaszcza w Afryce, którą można by w skrócie przedstawić maksymą "przemoc za przemoc", która jest odwetową wizją tego, co antykolonialne ruchy generowały - komentuje dr Ewa Majewska. Prof. Spivak mówiła w Poznaniu do jak skrajnej sytuacji niesprawiedliwości doprowadzono los rdzennej ludność Afryki. 
Do Poznania prof. Gayatri Chakravorty Spivak przybyła, w drodze do wioski w Indiach, realizując swój program, o którym mówiliśmy w tym wydaniu "Klubu Trójki". W wieczór, podczas którego mogliśmy byli uczestniczyć w spotkaniu z laureatką, został pokazany także film dokumentalny szwedzkiego reżysera Gorana Olssona pt. "Rozważania o przemocy". Dokument pokazuje porażające obrazy z postkolonialnej Afryki.
Świat postkolonialny, z czego - może - nie zdajemy sobie sprawy lub, o czym nie pamiętamy, nie interesując się nim na co dzień, jest znacznie większy niż byłe kolonie w Afryce czy Azji, a jego problemy są nadal aktualne. Mechanizmy rządzące przemocą, choć wydają się oczywiste, potrafią zaskakiwać.
W dyskusji wzięła również udział Katarzyna Czerniak, odpowiedzialna za program Transatlantyk Festival. Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, która została przygotowana przez Barbarę Marcinik i Wojciecha Dorosza.

Na "Klub Trójki" zapraszamy od poniedziałku do czwartku od godz. 21.05 do 22.00.

(sm/mp)

Polecane