RDK: dużo zdjęć, dużo o zdjęciach

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
RDK: dużo zdjęć, dużo o zdjęciach
Białoruś. Zdjęcie z projektu "Stracone terytoria". Kolektyw Sputnik PhotosFoto: Agnieszka Rayss

W tym tygodniu podróżujemy śladem fotografii. Tych przywiezionych przez członków kolektywu Sputnik Photos z dawnych republik radzieckich i tych, które właśnie powstają na Kulturalnej Plaży Trójki w Sopocie. Ale to nie wszystkie nasze propozycje...

Posłuchaj

RDK: dużo zdjęć, dużo o zdjęciach (Radiowy dom kultury/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Zaczęlismy, jak co tydzień, od podróży po Polsce, od wykręcania numerów. Tym razem Agnieszka Obszańska - "W telefonicznym skrócie" - opowiedziała o tym, co dzieje się w: Brzeźnie, Bydgoszczy i Katowicach.

Odwiedziliśmy Kraków. Tam, w MOCAK-u, ważna wystawa. Nosi tytuł "Jestem kroplą w morzu. Sztuka ukraińskiej rewolucji" i jest zapisem reakcji artystów na ostatnie wydarzenia za naszą wschodnią granicą. Jak czytamy w opisie:

 

Foto:
Foto: mat. prasowe

"Sztuka od początku towarzyszyła protestom, była wyrazem oporu wobec rosyjskich wpływów w skorumpowanym państwie i przestrzenią wolności. Artyści tworzyli na Majdanie, wystawiali tam swoje prace, projektowali plakaty i organizowali performansy.

Tytuł wystawy nawiązuje do jednego z haseł ukraińskiej rewolucji. Mówi o tym, że choć jedna osoba nie wystarczy, aby zmienić system, efektywna współpraca jednostek gwarantuje realny wpływ na bieg wypadków. Prezentowane na wystawie fotografie i obrazy stanowią krytyczny komentarz do sytuacji społeczno-politycznej na Ukrainie, natomiast prace wideo oraz banery, dokumentujące akcje performatywne, ukazują kontekst, w którym powstawały poszczególne dzieła. Artyści negatywnie odnoszą się do posunięć rządu, odkrywając analogię pomiędzy dzisiejszą rzeczywistością polityczną a wojną domową z lat 1918–1921, oraz ubolewają nad sytuacją, w której Ukraińcy podżegani są do bratobójczej walki".

O wystawie opowiedziała Delfina Jałowik.

Zajrzeliśmy także do Domu Braci Jabłkowskich w Warszawie. Tam oglądać można wystawę "Bejrut-Warszawa. Powstanie". To piękne i przejmujące zdjęcia zniszczonej libańskiej stolicy. Zrobił je w roku 1993 14-letni wówczas Fadi Zabad.

Organizatorzy wystawy piszą:

"Patrząc na zdjęcia ruin Bejrutu z 1993 na myśl przychodzą obrazy zniszczonej Warszawy z 1944 roku tworząc zaskakujące zestawienie. To zestawienie różnych przestrzeni i czasów, innych, ale jednak podobnych, będzie wątkiem przewodnim wystawy. Zachęca ono do refleksji o jednoczesnej unikalności, ale też powtarzalności miejskich traum, które organizują pamięć, myślenie o mieście i kształtują tożsamość pokoleniową. Fotografie Zabada są też zaproszeniem do poznania historii Bejrutu - miasta zburzonego, zniszczonego, które, podobnie jak Warszawa, odradza się dziś – czasem zachowując pamięć o historii a czasem na przekór tej pamięci. Kolekcja fotografii, umieszczona w jednej z niewielu niezniszczonych kamienic warszawskich, w tygodniu rocznicy powstania warszawskiego, zachęca do przyjęcia innych – bardziej peryferyjnych wobec własnej pozycji – punktów widzenia własnej historii i sposobów jej narracji".

O wystawie opowiedział Jan Niebudek.

Foto:
Foto: mat. prasowe wystawy

Byliśmy także w Sopocie - i to dwukrotnie. Na naszej Kulturalnej Plaży trwa właśnie "Flesz weekend z Trójką". Warsztaty fotografii portretowej prowadził Filip Ćwik. Na miejscu był również Michał Gąsiorowski, z którym połączyliśmy się w pierwszej godzinie programu.

W drugiej godzinie zapowiedzieliśmy z kolei Literacki Sopot - festiwal, który odbędzie się już za dwa tygodnie - z Trójkowym Znakiem Jakości. Na naszej Kulturalnej Plaży odbędą się spotkania, których gośćmi będą: Sylwia Chutnik, Boel Westin (biografka Tove Jansson), Jacek Hugo-Bader i Mariusz Szczygieł. Co jeszcze się wydarzy? Mówiła o tym Anna Świtajska.

I jeszcze goście w studiu! I to jacy! Odwiedzili nas Agnieszka Rayss i Jan Brykczyński, czyli przedstawiciele kolektywu fotograficznego Sputnik Photos.

Przygotowują właśnie kolejne ważne - po "IS (not)" sprzed trzech lat - przedsięwzięcie, które zaowocuje nie tylko wystawą, ale i książką.

Tytuł angielski to "Caucasus and beyond. Lost territories". Dziewczyny i chłopcy ze Sputnika od kilku lat dokumentują życie w dawnych republikach ZSRR. Na 25-lecie upadku komunistycznego imperium (2016) pokażą efekty swojej pracy.

Czego możemy się spodziewać? Jak przebiegają przygotowania? Dokąd i do kogo dotarli? Agnieszka i Jan opowiedzieli w tym wydaniu RDK-u.

Kilka zdjęć można zobaczyć w naszej galerii!

Polecamy nasz profil na FB: www.facebook.com/radiowydomkultury

 

obszańska, niebudek i nogaś

(pozdrowienia dla szydłowskiej, która na urlopie, hen!)

Polecane