Rusza Transatlantyk Festival Poznań 2014

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Rusza Transatlantyk Festival Poznań 2014
Jan A. P. Kaczmarek, dyrektor Transatlantyk Festival Poznań 2014Foto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

- Festiwal rozpoczął się od poznańskiej premiery utworu dyrektora festiwalu Jana A.P. Kaczmarka “Universa - Remix 1”. W salach kinowych trwają już pierwsze projekcje filmowe - mówi Jacek Sobczyński z biura prasowego Transatlantyku.

Posłuchaj

Rusza Transatlantyk Festival Poznań 2014 (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
+
Dodaj do playlisty
+

- Utwór symfoniczny “Universa - Remix 1” powstał na bazie "Universy - Opera Otwarta", którą Jan A.P. Kaczmarek wykonał w maju na 650-lecie Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Na poznańską scenę laureat Oscara wyszedł w towarzystwie Transatlantyk Symphony Orchestra pod batutą Moniki Wolińskiej, która w pierwszy weekend sierpnia zdobyła serce publiczności na Woodstocku - tłumaczy Jacek Sobczyński.

W kinie festiwalowym trwają już natomiast pierwsze pokazy filmowe. W ramach sekcji Transatlantyk Docs można obejrzeć film "Music and Coexistence", który pokazuje, że muzyka może mieć także znaczenie polityczne i stanowi odbicie stanu społeczeństwa i kultury. Sekcja Transatlantyk EKO Inspired by Aquanet rozpoczyna się natomiast projekcją "Krainy niedźwiedzi 3D" - pierwszego dokumentu 3D prezentowanego na Transatlantyku.

"Kraina
"Kraina niedźwiedzi" to pierwszy film 3D prezentowany na festiwalu Transatlantyk, foto: Igor Sphilenok

Rozmowa Barbary Marcinik z dyrektorem festiwalu Transatlantyk Janem A.P. Kaczmarkiem

Warto też na pewno zwrócić  uwagę na seanse w sekcji Sundance na Transatlantyku. Na początek film "Difret" - opowieść o losie nastoletniej nigeryjskiej dziewczynki, która wracając ze szkoły zostaje porwana i zaciągnięta przez kilku mężczyzn do odludnego domku; tam w ramach samoobrony zabija jednego z nich, lecz wtedy dopiero zaczyna się dla niej prawdziwy koszmar. Producentką filmu jest Angelina Jolie.

Inny obraz w tej kategorii, który można zobaczyć już pierwszego dnia festiwalu to "52 wtorki". Film opowiada o siedemnastolatce obserwującej i pokazującej na swoim video-blogu proces zmiany płci własnej matki.

Pierwszego dnia festiwalu startuje także bardzo lubiana przez widzów sekcja Kino Łóżkowe oraz retrospektywa filmów Charlesa Chaplina. Sekcję otworzą "Dzisiejsze czasy" - jego pierwszy film w pełni dźwiękowy.

Festiwal Transatlantyk potrwa do 14 sierpnia.

Zapraszamy do wysłuchania całej relacji z pierwszego dnia festiwalu.

(mat. prasowe, fbi/mm)

Polecane