Sen lekarstwem na kłopoty dnia codziennego

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Sen lekarstwem na kłopoty dnia codziennego
Dla wypoczynku ważny jest głęboki, wolnofalowy sen, którego istotą jest zahamowanie aktywności mózgu - podkreślają naukowcy Foto: Glow Images/East News

Jak się okazuje, śpią wszystkie ssaki. Nawet delfiny, które śpią naprzemiennie raz lewą, a raz prawą półkulą. Jak spać, żeby się wyspać?

Posłuchaj

Jakie znaczenie ma sen? (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Podstawową funkcją snu jest regeneracja. Dr Michał Skalski z Akademii Medycznej w Warszawie podkreśla, że ważny jest głęboki, wolnofalowy sen, którego istotą jest zahamowanie aktywności mózgu oraz szeregu innych tkanek. - Bez tego snu nie możemy funkcjonować, zarówno młodzi, jak i starzy. Jest to rzecz zupełnie oczywista i bezdyskusyjna - wyjaśnia lekarz. Sen głęboki trwa około 2-3 godzin w ciągu nocy.
Dr Wojciech Jernajczyk, Kierownik Zakładu Neurofizjologii Klinicznej i Ośrodka Medycyny Snu Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie dodaje, że sen REM (od ang. Rapid Eye Movement - faza snu, w której występują szybkie ruchy gałek ocznych i pojawiają się marzenia senne) ma również znaczenie. - Do pełnego funkcjonowania jest on również potrzebny, choć oczywiście to, co powiedział wcześniej doktor, to również całkowita prawda - tłumaczy dr Jernajczyk.
Jak się okazuje, śpią wszystkie ssaki. Nawet delfiny, które śpią naprzemiennie raz lewą, a raz prawą półkulą. - To chyba największa ciekawostka biologiczna i dowód na konieczność i niezbędność snu. Z powodu warunków, w których żyje delfin, nie może on pójść spać, bo się utopi. Nie może również wypełznąć na brzeg niczym foka, by się wyspać, więc ewolucja doprowadziła właśnie do takiego sposobu spania - opowiada dr Skalski.

"Piję wodę z kranu". Czy to bezpieczne? >>>

Dlaczego śpimy coraz krócej? Jak wpływa to na funkcjonowanie naszego organizmu? Posłuchaj całej audycji, którą poprowadził Dariusz Bugalski.

Na "Klub Trójki" zapraszamy od poniedziałku do czwartku od godz. 21.05 do 22.00.

(sm, ei)

Polecane