Paweł Sołtys i jego zamiłowanie do muzyki postpunkowej

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Paweł Sołtys i jego zamiłowanie do muzyki postpunkowej
Paweł SołtysFoto: K. Goleniewska/PR

- Post-punk to faktycznie moja muzyka. Zaczęło się już w podstawówce, kiedy z kolegami słuchaliśmy Guns N' Roses i Rage Against the Machine. Szybka, melodyjna muzyka pomaga mi dobrze zacząć dzień. To strzał adrenaliny - mówi Paweł Sołtys.

Posłuchaj

Paweł Sołtys opowiada o swojej ulubionej muzyce (Ja tu gram/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Na początku audycji, zanim jeszcze słuchacze poznali bohatera najnowszego wydania audycji "Ja tu gram", jego radiowa koleżanka i kolega próbowali odgadnąć, kto zasiądzie w studiu Trójki. Do dyspozycji mieli jedynie listę wybranych przez gościa utworów.

- Ta lista piosenek została na pewno stworzona przez mężczyznę, brakuje mi na niej muzyki kobiecej. Zdaje się, że ta osoba żyje dość aktywnie - wiele utworów jest dynamicznych, gitarowych. Myślę też, że ma lekko zadziorny charakter. Poza tym zauważyłam, że osoby, które wybierają wykonawców niemieckojęzycznych, często mają z tym językiem coś wspólnego. Może nasz dzisiejszy bohater jest germanistą? - zastanawiała się Anna Gacek.

- Ktoś, kto zna Die Toten Hosen, nie może mieć lat dwudziestu dwóch... W tej osobie muszą drzemać pokłady dużej energii. Można się po niej spodziewać, że rozedrze na sobie koszulę, kurtkę, nie patrzy na koszty. Może się rzucić w tłum ze sceny. W ten sposób robi wokół siebie wielkie show, a dziewczyny nie pozostają na to obojętne... Takich czaderskich numerów słuchają ci, którzy jeżdżą na desce i na nartach. Jednym z najlepszych znanych mi narciarzy Trójkowych jest Paweł Sołtys - zgadywał Hirek Wrona.

"Ja tu gram" - sprawdź, czego słuchają ludzie Trójki >>>

Paweł Sołtys na początek wybrał właśnie piosenkę Die Toten Hosen. - To faktycznie zespół, który mógł mnie zdradzić, mam zamiłowanie do muzyki rozrywkowej z Niemiec. Po raz pierwszy zetknąłem się z nią jako uczeń klasy niemieckiej w liceum i tam jedna z moich pierwszych germanistek zaczęła puszczać nam utwory Die Toten Hosen. Piosenka, która przewijała się przez moje życie i podpowiadała, że czasami nie wolno się "cykać" i trzeba iść na całość, to "Du liebst nur einmal", czyli "żyjesz tylko raz" - wspominał dziennikarz zajmujący się na co dzień w Trójce tematyką ekonomiczną.

W ostatniej chwili przed audycją Paweł Sołtys zdecydował, że w jego zestawieniu nie może zabraknąć jazzu. - Audycji Jana "Ptaszyna" Wróblewskiego słuchało się u mnie w domu od zawsze. W tych audycjach pojawiał się też Andrzej Jagodziński ze swoimi aranżacjami Fryderyka Chopina. Choćby to słynne wykonanie Preludium e-moll... Za każdym razem, gdy go słucham, ciarki przechodzą mi po plecach - powiedział gość audycji "Ja tu gram".

Dziennikarz opowiadał też na antenie o swoim zamiłowaniu do sportu, szczególnie narciarstwa. - To u nas też bardzo rodzinne. Mój brat Janek zajmuje się tym wręcz zawodowo. Jest to sport, przy którym najbardziej czuję wolność. Staję na szczycie góry, widzę te wszystkie alpejskie czy tatrzańskie szczyty i zaczynam szusować w dół, czując prędkość i wiatr na twarzy. To absolutnie niepowtarzalne uczucie, dlatego szczerze cieszę się zawsze, gdy nadchodzi zima - opowiadał Paweł Sołtys.

- Płytą, która się dla mnie wiąże z narciarstwem, jest "Californication" Red Hot Chili Peppers. Kiedy byłem w 2001 roku w Szczyrku i kończyłem kurs pomocnika instruktora, to razem z kolegami zaczynaliśmy dzień od piosenki "Otherside" - dodał rozmówca Tomasza Żądy.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której Paweł Sołtys opowiada m.in. o tym, jak przez kilka lat uczył się grać na perkusji i fortepianie oraz o pierwszym koncercie, na który zbierał kieszonkowe...

Oto lista utworów wybranych przez Pawła Sołtysa:

Die Toten Hosen – Du lebst nur einmal

The Offspring – All I Want

Joe Bonamassa & Robert Cray - Give Me One Reason

Andrzej Jagodziński Trio - Preludium e-moll

Blink182 – What's My Age Again?
Blues Brothers Band – Season of the Witch
Rage Against The Machine – Know Your Enemy
Red Hot Chili Peppers – Otherside
Hemp Gru / Pablopavo – Negatyw projekt
Rise Against – Life Less Frightening
Groove Armada – My Friend
Foo Fighters – Word Forward
Justice – Helix (Extended)
The Black Keys – Little Black Submarine
Fismoll – Let's Play Birds

Na "Ja tu gram" zapraszamy od poniedziałku do czwartku od godz. 12.05 do 13.00. Audycję przygotowuje Tomasz Żąda.

(fbi/mp)

Polecane