"Piję wodę z kranu". Czy to bezpieczne?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Piję wodę z kranu". Czy to bezpieczne?
Foto: Glow Images/East News

Dostępność do wody wielu z nas uważa za rzecz oczywistą, ale co z sytuacjami, gdy jej brakuje? Jakie są polskie zasoby tego surowca i jego jakość? O tym rozmawialiśmy w "Klubie Trójki".

Posłuchaj

Czy może nam zabraknąć wody? (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Michał Każurno, student Akademii Sztuk Pięknych i współinicjator akcji "Piję wodę z kranu" uznał, że warto wprowadzić w Polsce inicjatywę oszczędzania surowców typu: plastik czy woda. - Podróżując zauważyliśmy, że w wielu krajach pije się wodę prosto z kranu i nikogo to nie dziwi; jest ona serwowana również w restauracjach, przeważnie za darmo. Stwierdziliśmy, że taką ideę należy wypromować również w Polsce - opowiada Michał Każurno.
Woda z kranu nie zawsze jednak jest czysta, a jej kolor czasami może przypominać herbatę. - Zazdroszczę mieszkańcom wielu krajów alpejskich, bo w Mediolanie, Zurychu czy Monachium na stołówce uniwersyteckiej w centralnym miejscu jest kran i można z niego pić czystą wodę. O ile dzisiaj woda z warszawskich kranów jest smaczna albo w miarę smaczna, to tego nie można było powiedzieć jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu, gdy mocno cuchnęła chlorem - komentuje profesor Kazimierz Banasik z SGGW, prezes Stowarzyszenia Hydrologów Polskich.
Jaka zatem jest woda z wodociągów i czy można ją pić? - W teorii wszędzie powinna ona być dobra. Jest badana, na pewno bezpieczna i można ją pić z kranu, ale może się psuć w sieciach wodociągowych wewnętrznych - mówi Klara Ramm-Szatkiewicz, Dyrektor Departamentu Planowania i Zasobów Wodnych z Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej.

Nauka w portalu PolskieRadio.pl >>>

W trzech kolejnych audycjach "Klubu Trójki" zajmujemy się podstawowymi ludzkimi potrzebami. Są to woda, sen i oddech.

Posłuchaj całego programu, który poprowadził Dariusz Bugalski.

Na "Klub Trójki" zapraszamy od poniedziałku do czwartku od godz. 21.05 do 22.00.

(sm/mk)

Polecane