Nowe Horyzonty: Błażej Hrapkowicz odbierze Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nowe Horyzonty: Błażej Hrapkowicz odbierze Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka
Foto: Bartosz Bajerski

Podczas tegorocznej edycji festiwalu Nowe Horyzonty wręczona zostanie Nagroda im. Krzysztofa Mętraka. Trafi ona w ręce dziennikarza Polskiego Radia - Błażeja Hrapkowicza.

Posłuchaj

Nowe Horyzonty: Błażej Hrapkowicz odbierze Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka (Do południa/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Jury XVIII Konkursu o nagrodę im. Krzysztofa Mętraka, wyróżniającą młodych krytyków filmowych jednogłośnie postanowiło przyznać Grand Prix Błażejowi Hrapkowiczowi. Dziennikarz radiowej Czwórki za "perfekcję warsztatu, elastyczność w doborze tematów, klarowność wywodu i konsekwentne tworzenie prozy krytycznofilmowej, w której kwestie estetyczne i światopoglądowe splecione są w sposób nienachalny i dojrzały" otrzyma rzeźbę autorstwa Adama Myjaka oraz 10 000 zł .

- Od kandydatów do głównej nagrody wymagamy równego zestawu tekstów. Zależy nam na różnorodności, żeby kandydat na krytyka czy osoba już pisząca potrafiła napisać esej, ale także krótką recenzję, żeby mieściła się w obowiązujących formatach, ale również potrafiła wpisać swoją refleksję w szerszy kontekst. Chcemy, żeby to byli ludzie, którzy kochają kino, którzy potrafią odnieść się do klasyki filmowej - mówi Anna Mętrak w rozmowie z Ryszardem Jaźwińskim.

Rozmowy Ryszarda Jaźwińskiego z aktorami i ludźmi świata filmu na podstronach "Fajnego filmu" oraz "Trójkowo, filmowo" >>>

Uroczyste wręczenie nagród wraz z projekcją filmu wybranego przez laureata odbędzie się 25 lipca podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu.

Trójka na festiwalu Nowe Horyzonty >>>

Konkurs o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka, zmarłego w 1993 roku krytyka filmowego, ma na celu promowanie młodych ludzi piszących o filmie: studentów, dziennikarzy, krytyków. Organizatorem konkursu jest Za Production we współpracy z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej oraz Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty. W latach poprzednich laureatami nagrody byli m.in. Bartosz Żurawiecki, Jakub Socha, Michał Walkiewicz i Dariusz Arest.

(mk, ei)

Polecane