"440 km po zmianę" - podróż po poczucie własnej wartości

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"440 km po zmianę" - podróż po poczucie własnej wartości
Sylwia Nikko Biernacka podczas wyprawy "440 km po zmianę"Foto: Robert Jesionek

Dwa lata temu Sylwia Nikko Biernacka przeszła 440 kilometrów polskim wybrzeżem Bałtyku ze Świnoujścia do Piasków. Potem zaprosiła do takiej wyprawy kobiety z różnymi niepełnosprawnościami. Co przyniosła ta podróż?

Posłuchaj

Kobiety z niepełnosprawnościami przeszły 440 km nad Bałtykiem (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

- Zaczęło się w 2012 roku. Moim marzeniem było przejście polskiego wybrzeża z aparatem. Pomyślałam, że spełnię się jako artystka, fotografka, wydam książkę. Ale wiedziałam też, że to dla mnie za mało - wspomina Sylwia Nikko Biernacka.

Pani Sylwia chciała połączyć swoje marzenia z działaniem społecznym. Postanowiła najpierw przejść całą trasę sama, a potem zaprosić kobiety z niepełnosprawnością ruchową, by poszły razem z nią. - Odzywały się do mnie dziewczyny jeżdżące na wózkach, po amputacjach. Powstała nawet grupa, która sama zaczęła się ze sobą kontaktować - mówi gość "Klubu Trójki".

W kolejnym roku pani Sylwia pokonała trasę długości 440 kilometrów po raz drugi. Towarzyszyły jej kobiety z niepełnosprawnościami, które tworzyły sztafetę. Każda z nich, na protezach, na wózkach, pokonała pięć kilometrów. Spotykały się także z ludźmi w nadmorskich miejscowościach.

"440 kilometrów po zmianę" to wyprawa po poczucie własnej wartości, po zrozumienie dla potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz po profesjonalną protezę nogi dla jednej z uczestniczek.

- Nawiązała się między nami, uczestniczkami, więź. Możemy się dzielić doświadczeniami, które są podobne u wielu z nas. Poza tym odważyłyśmy się pokazać się światu. Jedna z nas przestała ciągle nosić długie spodnie, którymi przykrywała protezę - opowiada Anna Rutz, jedna z uczestniczek wyprawy.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą poprowadził Dariusz Bugalski.

Na "Klub Trójki" zapraszamy od poniedziałku do czwartku od godz. 21.05 do 22.00.

(fbi, ei)

Polecane