Colette - prowokatorka, skandalistka, nimfomanka? Pisarka!
2014-07-22, 15:07 | aktualizacja 2024-08-01, 13:08
Sidonie-Gabrielle Colette to francuska pisarka, nazywana "Proustem w spódnicy", która przeszła do historii literatury zarówno ze względu na swoją twórczość, jak i obyczajowość. - Jej biografia to opowieść o utalentowanej kobiecie walczącej o prawo do opinii, ale też o tożsamość pisarką - mówiła w Trójce Beata Stasińska, wydawca i znawczyni kultury Francji.
Posłuchaj
Colette to francuska pisarka, autorka powieści obyczajowo-psychologicznych. Znana jest głównie z opartego m.in. na motywach autobiograficznych cyklu o Klaudynie. Była też mimem, aktorką i tancerką.
Dr Joanna Żurowska, literaturoznawca z Instytutu Romanistyki Uniwersytetu Warszawskiego, podkreślała w Trójce, że o Colette mówi się jako o pisarce, która nie trzymała się ściśle określonej formy powieści. - Tworzyła przed I wojną światową i głównie w okresie międzywojennym. W jej języku jest bardzo dużo metafor, poetyckich obrazów, porównań. I wszystko dzieje się na tle przyrody. Pisarka słynęła z tego, że bardzo długo pracowała nad wykończeniem tekstu, według niektórych - do przesady. Do dziś jej literatura jest bardzo popularna, stała się też podstawą wielu ekranizacji i adaptacji teatralnych - mówiła Joanna Żurowska w audycji "Do południa".
Colette zasłynęła też wyzwolonym stylem życia. - Przeszła do historii kultury jako prowokatorka, skandalistka, biseksualistka, nimfomanka, ale też kobieta, która zgodziła się pisać fantastyczne książki nie pod swoim nazwiskiem, ale pod nazwiskiem męża. Tworzyła w czasie, kiedy kobiety nie dobiły się jeszcze do suwerenności. Traktowano ją więc trochę w kategoriach kobiety zbuntowanej, niegrzecznej, ale jednak baby, czyli nie do końca poważnie - opowiadała Beata Stasińska, wydawca i znawczyni kultury Francji.
Gdyby Sidonie-Gabrielle Colette urodziła się sto lat później, niż to rzeczywiście miało miejsce, bez wątpienia przyćmiłaby wszystkie bohaterki kronik towarzyskich i kolorowej prasy - tak rozpoczyna się opis książkowej biografii Colette, która ukazała się właśnie na polskim rynku. - Skandal wydawał się jej sposobem na życie, odsuwał w cień jej literaturę. Starała się wychodzić poza reguły, przekraczać utarte wzorce zachowań. Liczne "przyjaźnie" homo- i heteroseksualne oraz na poły kazirodczy związek z pasierbem wydobyły Colette z uwierającego ją gorsetu stereotypów. Próbowała spełniać się w najróżniejszych rolach: pisarki, aktorki, tancerki, mima, dziennikarki i krytyka teatralnego, ale też żony i matki.
Autorki książki "Colette. Biografia" Claude Francis i Fernande Gontier podjęły próbę wskazania tego, co w jej życiu należy do legendy i tego, co naprawdę się wydarzyło. Z ich książki wyłania się postać dużo bardziej dwuznaczna, bardziej złożona, bardziej amoralna i z pewnością bardziej utalentowana niż ta, która stała się bohaterką legendy.
- Ta biografia to też opowieść o tamtejszej Europie i Francji. Opowieść o utalentowanej kobiecie walczącej o prawo do opinii, ale też o tożsamość pisarską. Cały czas spotykam wielu Francuzów, którzy uwielbiają jej literaturę, bo Colette to symbol wyzwolonej kobiecości i kreatywności - dodała Beata Stasińska.
Więcej na temat francuskiej autorki usłyszeć można w nagraniu audycji, którą przygotowali Michał Nogaś i Jan Niebudek. Zapraszamy.
"Do południa" na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku od godz. 9.05 do 12.00.
(ei, mk)