Forrest Gump jak Wojak Szwejk

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Forrest Gump jak Wojak Szwejk
Kadr z filmu "Forrest Gump"Foto: mat. promocyjne

Był wielkim światowym przebojem kinowym, jego premiera odbyła się 6 lipca 1994 roku. "Forrest Gump" skończył w tym roku dwadzieścia lat, a pozostałe po nim "gumpizmy" nadal świetnie się mają.

Posłuchaj

Forrest Gump jak Huck Finn? Raczej Wojak Szwejk (Do południa/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Niezbyt mądry, trochę naiwny, za to szczery i bardzo dobry - taki jest bohater filmu Roberta Zemeckisa. Po filmie "Forrest Gump" pozostały miłe wspomnienia i cały zestaw powiedzonek, tzw. gumpizmów z najsłynniejszym na czele: "Życie jest jak pudełko czekoladek, nigdy nie wiadomo, co ci się trafi".
Michał Oleszczyk - krytyk filmowy, dyrektor artystyczny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni - uważa, że premiera filmu w pierwszej połowie lat 90. nie była przypadkiem. - Kilka lat wcześniej upadł mur berliński, skończyła się zimna wojna. Zaczynały się nowe czasy. Ten film opowiada powojenne losy świata, przede wszystkim powojenną historię USA - tłumaczy filmoznawca.

- Forrest Gump jest tym "świętym prostaczkiem", naiwnym i upośledzonym mężczyzną, który w niewinny sposób przygląda się światu. Uczestniczy w różnych wydarzeniach, np. wojnie w Wietnamie, ale do końca nie wie, co ona znaczy. Jedzie do Chin pojedynkować się w ping-pongu, ale nie rozumie swojej roli. Nie wie, czym była dyplomacja pingpongowa - mówi gość Trójki.

Rozmowy z aktorami i ludźmi świata filmu na podstronach

Forrest Gump porównywany bywa do Hucka Finna. Czy można powiedzieć, że jest typowym amerykańskim bohaterem? - Amerykański bohater zazwyczaj nie jest taki bierny, nie pozwala rzeczom "przydarzać się". Forrest Gump jest bliższy raczej postaci Wojaka Szwejka, tradycji wschodnio- czy środkowoeuropejskiej. Być może właśnie stąd bierze się popularność tego filmu u nas - dodaje Michał Oleszczyk.
Zapraszamy do wysłuchania całego materiału Jana Niebudka, z którego można również dowiedzieć się, za co recenzenci krytykowali obraz Roberta Zemeckisa.

Na audycję "Do południa" zapraszamy od poniedziałku do czwartku od godz. 9.05 do 12.00.

(mk, ei)

Polecane