Pytanie po mundialu: czy piłkarz powinien mieć litość?

• Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Mesut Oezil (w środku) i Ezequiel Lavezzi walczą o piłkę podczas meczu finałowego Niemcy - Argentyna na MŚ w Brazylii Foto: PAP/EPA/ANTONIO LACERDA

Co zrobić, jeśli w spotkaniu sportowym jedna z stron jest o wiele lepsza i wynikiem miażdży przeciwnika? Czy na przykład piłkarze powinni powstrzymywać się od strzelania bramek?

Kuba Witkowski sprawdzał, czy prawdziwy sportowiec powinien mieć litość dla przeciwnika (Zapraszamy do Trójki - ranek)
+
Dodaj do playlisty
+

Na zakończonym właśnie mundialu w Brazylii drużyna gospodarzy przeżyła upokorzenie w półfinale, przegrywając z Niemcami 1:7. Podobno jeden z piłkarzy Niemiec zasugerował w przerwie spotkania (przy wyniku 0:5), żeby już odpuścić i nie strzelać dalej bramek. Czy to postawa godna zawodowego sportowca?

Historia zna podobne przypadki. - Pod koniec finału Euro 2012, kiedy Hiszpanie prowadzili z Włochami 4:0, Hiszpania grała ja z nut, a Włosi nie mięli już prawa nic zrobić. Wtedy hiszpańscy piłkarze podeszli do sędziego i poprosili, by nie doliczał żadnego czasu do regulaminowych 90 minut, żeby uszanować Włochów. Faktycznie Włosi wyglądali wtedy tak, jak Brazylijczycy w półfinale mundialu, w pamiętnym meczu z Niemcami - opowiada Krzysztof Budka z "Przeglądu sportowego".

Litościwe odpuszczenie sportowego łomotu zdarzało się i na innych arenach. Stefan Szczepłek wspomina słynnego polskiego pięściarza Zbigniewa Pietrzykowskiego. - Mógł wygrywać wszystko przez nokaut. Rzadko to jednak robił, widząc słabszego przeciwnika i pokonywał rywali na punkty. Chociaż publiczność domagała się krwi, on odpuszczał - mówi dziennikarz sportowy.

Są niestety także zawodnicy słynący z upokarzania przeciwników i ośmieszania ich. Czy zawodowy sportowiec powinien umieć odpuszczać przeciwnikowi? Zapraszamy do wysłuchania materiału, który przygotował Kuba Witkowski.

Porannego pasma "Zapraszamy do Trójki" można słuchać od poniedziałku do soboty między 6.00 a 9.00.