Nowa fala polskiej emigracji. "To fatalne dla kraju"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nowa fala polskiej emigracji. "To fatalne dla kraju"
Foto: PAP/EPA/WILL OLIVER

W Unii Europejskiej jest aktualnie ponad 8 milionów imigrantów. W przypadku polskiej emigracji mamy do czynienia już z kolejną falą. Tym razem obserwujemy łączenie się rodzin, ale poza granicami Polski. -Tę falę emigracji koniecznie trzeba powstrzymać - mówiła w Trójce prof. Krystyna Iglicka-Okólska.

Posłuchaj

Prof. Krystyna Iglicka-Okólska o obliczach współczesnej emigracji (Do południa/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Demograf prof. Krystyna Iglicka-Okólska podkreśla, że 8 mln imigrantów to wcale nie tak dużo. - Ale niestety społeczeństwa Europy są w pewien sposób zmęczone imigracją. W związku z kryzysem imigranci stali się też trochę kozłem ofiarnym - mówiła ekspertka w audycji "Żyjemy w Europie".

Kim są ci najbardziej mobilni ludzie, poszukujący pracy poza ojczyznami? - Dominują młodzi pracownicy z Europy Środkowej. Praca, którą podejmują, na początku jest ciężka, raczej fizyczna, poniżej ich kwalifikacji - przyznała demograf.

W krajach Europy Zachodniej mamy do czynienia ze zjawiskiem nazywanym dualnym rynkiem pracy. Polega ono na tym, że równolegle występuje rynek wyższego i niższego segmentu. - Wyższy jest dla osób wykwalifikowanych, tam też są wyższe płace. Na ogół w tym sektorze pracuje lokalna siła robocza. Natomiast segment podrzędny, prac nisko płatnych i z niskimi wymaganymi kwalifikacjami, zajmują głównie przyjezdni, dla których jest to opłacalne - tłumaczyła rozmówczyni Marcina Pośpiecha.

Coraz mniej Europejczyków w Europie. Jak rozwiązać problem demografii?

Współcześnie mamy jednak do czynienia z wyraźną falą wyjazdów z Polski spowodowaną jeszcze innym czynnikiem. Chodzi o łączenie rodzin emigrantów, którzy wyjechali kilka lat temu. - To świetnie dla tych rodzin, że się łączą, że rodzice ściągają dzieci, ale to fatalnie dla kraju. Mam nadzieję, że jeżeli zmieni się sytuacja gospodarcza, będą też powroty. Ale do tego muszą pojawić się prawdziwe reformy, musi być praca dla młodych, muszą być ułatwienia dla przedsiębiorców. Wtedy powstrzymamy emigrację, a będą też powroty - dodała prof. Krystyna Iglicka-Okólska.

Więcej na temat unijnych rynków pracy i na obrazu polskiej emigracji usłyszeć można w dołączonych nagraniach. Audycję przygotował Marcin Pośpiech.

Audycja "Żyjemy w Europie" powstała w ramach programu EURANET.

(ei/mp)

Polecane