Dzierżanowski: PSL zagłosuje w Sejmie za rządem

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dzierżanowski: PSL zagłosuje w Sejmie za rządem
Kandydat PiS na premiera Piotr Gliński oraz rzecznik prasowy zespołu ekspertów prof. Glińskiego Maciej Świrski przed posiedzeniem SejmuFoto: PAP/Jacek Turczyk

- PSL jest partią władzy i zawsze będzie trzymać z tymi, którzy dadzą jej więcej - mówi w radiowej Trójce Marcin Dzierżanowski z "Wprost". - Większość ustaleń już została poczyniona - dodaje Michał Sutowski z "Krytyki Politycznej".

Posłuchaj

Marcin Dzierżanowski z "Wprost" i Michał Sułkowski z "Krytyki Politycznej" m.in. o głosowaniu w Sejmie w sprawie konstruktywnego wotum nieufności (radiowa Trójka, "Komentatorzy")
+
Dodaj do playlisty
+

Sejm rozpatrzy w środę wnioski PiS o konstruktywne wotum nieufności wobec rządu Donalda Tuska oraz odwołanie szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza.

Wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra jest skutkiem opublikowania w połowie czerwca przez "Wprost" nagrań rozmów m.in. Bartłomieja Sienkiewicza z prezesem NBP Markiem Belką. Opozycja zażądała dymisji polityka. Także ludowcy w nieoficjalnych rozmowach sygnalizowali, że część z nich chce, aby szef MSW odszedł z rządu i mówili o problemie z dyscypliną przy głosowaniu. We wtorek wieczorem, po posiedzeniu klubu parlamentarnego PSL, jego szef Jan Bury poinformował, że Stronnictwo zagłosuje jednak przeciwko odwołaniu ministra, a posłów PSL obowiązywać będzie dyscyplina klubowa. Głosowanie zaplanowane jest na piątek.

Zachowanie ludowców to zwykła gra negocjacyjna - ocenia w audycji "Komentatorzy" publicysta "Wprost" Marcin Dzierżanowski. Według niego, "PSL przyszedł do PO z listą żądań". Dziennikarz jest jednak przekonany, że Stronnictwo "zagłosuje solidarnie za rządem i ministrem Sienkiewiczem". Jego zdaniem, stanie się tak, bo "PSL jest partią władzy i zawsze będzie trzymać z tymi, którzy dadzą jej więcej". Dzierżanowski zauważa, że od dawna partia ta funkcjonuje w taki właśnie sposób. - W tej chwili trwają zapewne negocjacje w sprawie postulatów PSL - dodaje publicysta.

Więcej interesujących dyskusji znaleźć można na stronach audycji  "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Podobnie sprawę widzi Michał Sutowski z "Krytyki Politycznej". Publicysta podkreśla, że PSL "jest wyjątkową partią władzy, bo jest partią bardzo różnej władzy, w zależności od tego, jaka konfiguracja polityczna panuje". Sutowski sądzi jednak, że negocjacje pomiędzy PO a PSL już się zakończyły i większość ustaleń została poczyniona. Informacje o możliwych wahaniach ludowców w sprawie głosowania - zdaniem publicysty - są bez większego znaczenia. - To są deklaracje, które nic nie kosztują, a pozwalają się trochę odciąć od praktyk, które mogą budzić niesmak. Jest to zaznaczenie pewnej odrębności i PSL może dzięki temu pograć wizerunkiem - wyjaśnia Sutowski.

Dzierżanowski został także zapytany o taśmy z podsłuchów publikowane przez tygodnik "Wprost". - Kolejnych taśm nie przewidujemy - poinformował dziennikarz.

Komentatorzy rozmawiali również o półfinałowym meczu piłkarskich mistrzostw świata Brazylia-Niemcy.  Drużyna naszych zachodnich sąsiadów pokonała gospodarzy 7:1. Dzierżanowski sądzi, że klęska reprezentacji Brazylii może spowodować, że w kraju tym powrócą napięcia społeczne z czasu przygotowań do zawodów.

Rozmawiała Maja Borkowska.

(iz/mk)

Polecane