"Powstrzymaj pijanego kierowcę": przede wszystkim reagować!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Powstrzymaj pijanego kierowcę": przede wszystkim reagować!
Miejsce wypadku w Szczecinie. Do czołowego zderzenia dwóch samochodów osobowych doszło po policyjnym pościgu. Kierowca, który spowodował wypadek był pijany.Foto: PAP/Marcin Bielecki

Jedna głupia decyzja może zmienić wszystko. Mariusz ma żonę i dziecko, pracował i prowadził normalne życie.Pewnego dnia wsiadł pijany do samochodu. Śmiertelnie potrącił rowerzystę. Mówiliśmy o tym w audycji "Radio Alkomat". To nowy cykl, który podczas wakacji będzie pojawiać się w Trójce.

Posłuchaj

"Powstrzymaj pijanego kierowcę": przede wszystkim reagować! (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
+
Dodaj do playlisty
+

- Wyszedłem z pracy, chciałem jakoś dojechać do domu. Miała wtedy przyjechać po mnie żona, ale akurat tak się złożyło, że nie mogła. Pomyślałem, że pojadę sam. To była moja pierwsza jazda pod wpływem alkoholu, teraz myślę, że ostatni. Wyprzedzałem samochód ciężarowy, z przeciwka jechał rowerzysta. Potrąciłem go i odjechałem z miejsca wypadku. Gdy tylko przyjechałem do domu zadzwoniłem na policję. Miałem poczucie, że mnie się to na pewno nie zdarzy. Miałem ok. 1,5 promila alkoholu we krwi - opowiada Mariusz.
Mężczyzna dostał 7 lat więzienia. - Byłem załamany. Nigdy nie miałem do czynienia z zakładem karnym, to był dla mnie inny świat. Straciłem wszystko - mówi reporterce Trójki Gabrieli Darmetko.
Wiele wypadków mogłoby się nie zdarzyć, gdyby ktoś zareagował. Marek Kąkolewski z Komendy Głównej Policji mówi, że gdy widzimy kogoś pijanego za kółkiem najlepiej zadzwonić pod numer 112 i poinformować o tym policję. - Jeśli jest możliwość bezpiecznego wyprzedzenia takiego kierowcy, robimy to i ostrzegamy światłami i sygnałami dźwiękowymi o niebezpieczeństwie innych. Trzeba przede wszystkim zareagować! - apeluje Kąkolewski.

"Radio Alkomat" to nowy cykl, który podczas wakacji będzie pojawiał się w Trójce w piątki. To część kampanii społecznej "Powstrzymaj pijanego kierowcę" organizowanej przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Będziemy zachęcać Państwa, żeby reagować, gdy widzimy, że ktoś po wypiciu alkoholu chce wsiąść za kółko.

(mp/tj)

Polecane