Prowokacyjna "Golgota Picnic" spotyka się z falą oburzenia

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Prowokacyjna "Golgota Picnic" spotyka się z falą oburzenia
Rodrigo Garcia przed prezentacją wersji czytanej spektaklu "Golgota Picnic" w Teatrze Nowym w WarszawieFoto: PAP/Jakub Kamiński

"Ameryka Łacińska - Mieszańcy" to motyw przewodni tegorocznej edycji Malta Festival Poznań, którego inspiratorem jest reżyser Rodrigo Garcia. Jego spektakl "Golgota Picnic", który miał być zwieńczeniem festiwalu, został odwołany po fali protestów. Istniało ryzyko, że nie będzie można bezpiecznie obejrzeć spektaklu.

Posłuchaj

Dlaczego "Golgota Picnic" oburza? (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

- Prowokacje Rodrigo Garcii nazwałbym pasją do konfrontacji i do wciągania w nią widza. Jest to rzecz szalenie dla tego teatru istotna, ponieważ jest piekielnie inteligentna. Bo "Golgota Picnic" jest niezwykle inteligentną analizą współczesności - mówi krytyk teatralny Tomasz Kireńczuk . Jak dodaje, pokazuje ona współczesność jako miejsce przeklęte, miejsce samotności i porzucenia.
Dyrektor Malta Festival Poznań Michał Merczyński przyznaje natomiast, że teatr Rodrigo Garcii "obnaża nas i zdziera z nas wszystko". - Tytuł spektaklu "Golgota Picnic" jest prowokacyjny, ale wcale nie mówi o tym, o co Rodrigo jest oskarżany. Nie ma tam żadnego obrazoburczego naruszania wartości chrześcijańskich, tylko następuje próba demitologizacji nas - opowiada Merczyński.

Podsumowanie Malta Festival Poznań 2014 >>>
Rodrigo Garcia , reżyser i kurator idiomu "Ameryka Łacińska - Mieszańcy" przyznaje, że było bardzo trudno zaprogramować ten festiwal i ułożyć jakąkolwiek linię jego przebiegu. - Jak można z tak ogromnego kontynentu i tak ogromnej mieszanki kulturowej wybrać tylko 12 czy 13 osób? Było to bardzo trudne, ale jako klucza użyłem poszukiwania ludzi, którzy pracują z teatrem eksperymentalnym, ale są również zaangażowani społecznie i politycznie - wyjaśnia reżyser.
Przykładem takiego artysty jest Gerardo Naumann . Jak sam przyznaje, że od lat interesuje go życie klasy robotniczej. - Próbuję poprzez świat sztuki pokazać również ludzi pracy. Bardzo mi zależy na tym, by ukazać robotników i pracowników fabryk jako osoby pełne życia i mocy, które mają sny i marzenia - opowiada pochodzący z Ameryki Łacińskiej Naumann.

Malta Festival 2014: co po odwołaniu spektaklu "Golgota Picnic"? >>>

20 czerwca dyrektor Malta Festival Poznań odwołał pokaz spektaklu - "Golgota Picnic". Rodrigo Garcia przygotowywał ten spektakl na finał tegorocznej Malty. Powód jego odwołania został podany na stronie festiwalu ( http://malta-festival.pl/pl/news/oswiadczenie-w-sprawie-odwolania-spektaklu-golgota-picnic).

Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Trójka na Malta Festival 2014 >>>

Do wysłuchania audycji zapraszają Baszka Marcinik, współgospodarz tego wydania "Klubu Trójki" - Michał Merczyński oraz Wojciech Dorosz - wydawca.

Na "Klub Trójki" zapraszamy od poniedziałku do czwartku od godz. 21.05 do 22.00 .

(sm, ei)

Polecane