Uciec od przeznaczenia. Niezwykła biografia Haliny Poświatowskiej

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Uciec od przeznaczenia. Niezwykła biografia Haliny Poświatowskiej
Po operacji, znowu w sanatorium Deborah, Browns Mills, grudzień 1958Foto: Henry Fiedorowicz, archiwum Małgorzaty Porębskiej

- "Uparte serce" to opowieść o życiu niezwykłej kobiety. Biografia, którą czyta się jak najlepszą powieść, jak filmowy scenariusz - mówi Michał Nogaś o książce autorstwa Kaliny Błażejowskiej.

Posłuchaj

Uciec od przeznaczenia. Niezwykła biografia Haliny Poświatowskiej (Do południa/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

- Ja i moje koleżanki jako nastolatki czytałyśmy Halinę Poświatowską. Przeżyłam wtedy okres fascynacji jej twórczością. Niesamowicie poruszyła mnie autobiografia "Opowieść dla przyjaciela", z której - jak się okazało po latach - bardzo niewiele wtedy zrozumiałam. Po latach, kiedy do niej wróciłam, uświadomiłam sobie, że ta wrażliwość jest mi wyjątkowo bliska. Im więcej poznawałam wierszy czy listów Poświatowskiej, tym bardziej ją lubiłam - mówi autorka książki Kalina Błażejowska, na co dzień redaktorka działu Kultura "Tygodnika Powszechnego", absolwentka filmoznawstwa oraz dziennikarstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim, która specjalizuje się w portretach twórców, głównie pisarzy polskich XX wieku.

- Kalina Błażejowska pisze pięknym językiem. Ten język uwodzi, oplata czytelnika i sprawia, że chce się czytać każdą kolejną stronę, być najbliższym, intymnym obserwatorem życia poetki - ocenia Michał Nogaś.

Rozmowy o literaturze "Z najwyższej półki" >>>

Foto:
Foto: Wydawnictwo Znak

Biografia Haliny Poświatowskiej to poruszająca opowieść o krótkim, lecz intensywnym życiu jednej z najpopularniejszych polskich poetek. Zadebiutowała w wieku 21 lat. W tym samym roku została wdową po szczęśliwym, choć krótkim małżeństwie. Miała poważne problemy zdrowotne, raz uratowała ją operacja serca, przeprowadzona w Ameryce dzięki hojności tamtejszej Polonii. Nie na długo. Zmarła w wieku zaledwie 32 lat. Kalina Błażejowska odsłania jej nieznaną twarz: zbuntowaną, ironiczną, daleką od sentymentalnego wizerunku, z którym jest kojarzona.

Przede wszystkim jednak to książka o odwadze i pragnieniu życia, o sprzeciwie wobec nieuniknionego, o potrzebie zmysłowego potwierdzania swojego istnienia, wśród światła, kolorów i zapachów. To historia niezależnej kobiety, która próbuje okpić los i uciec od przeznaczenia, a ratunku szuka w miłości i poezji, od samego początku naznaczonych śmiercią. Historia kobiety, która do samego końca nie pozwalała, by ktokolwiek decydował o jej życiu za nią.

Halina Poświatowska w Radiach Wolności >>>

Marek Niedźwiecki, który w swoich audycjach prezentował wiersze Haliny Poświatowskiej, na okładce "Upartego serca" napisał, że nigdy wcześniej nie poznał poetki tak dobrze. - Kiedy chodziłem do liceum, jej twórczość nie była powszechnie dostępna. Odbijaliśmy jej teksty na ksero albo przepisywaliśmy. Na kółku recytatorskim zrobiliśmy przedstawienie na podstawie "Opowieści dla przyjaciela". Potem zacząłem sięgać do jej poezji i nie ukrywam, że wpadłem. Moim zdaniem, jak na tamte czasy, Poświatowska pisała bardzo nowocześnie. Dlatego kiedy czytałem te wiersze na antenie, dobierałem do nich muzykę Pink Floyd, Genesis, King Crimson, ale także Depeche Mode - mówi dziennikarz radiowej Trójki.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Audycja "Do południa" na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku od godz. 9.05 do 12.00.

(mk, ei, mat. prasowe)

Oto lista słuchaczy, którzy wygrali książkę "Uparte serce":

1. pani Jolanta z Bytomia
2. pani Grażyna z Głogowa
3. pani Marta z Jabłonnej
4. pani Kinga ze Starowej Góry
5. pani Marzena z Wrocławia
6. pani Joanna z Łodzi

7. pani Katarzyna z Warszawy
8. pani Magdalena z Siedlca
9. pani Iwona z Kórnika
10. pan Paweł z Brzeska

Polecane