"Taki problem to nie problem". Opowieść o właścicielce kopalni złota

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Taki problem to nie problem". Opowieść o właścicielce kopalni złota
Elżbieta SzumskaFoto: archiwum prywatne

- Pewnie, że fajnie. Kiedy przedstawiam się i mówię, że jestem właścicielką kopalni złota to brzmi dumnie. Większą wartość ma dla mnie to, że mogę z tych podziemi korzystać i czerpać pełną garścią - opowiada Elżbieta Szumska, bohaterka reportażu "Jedyna w Polsce".

Posłuchaj

"Taki problem to nie problem". Opowieść o właścicielce kopalni złota (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Elżbieta Szumska skończyła technikum rolnicze. Przez wiele lat prowadziła wspólnie z mężem gospodarstwo rolne. Kiedy otwarto do zwiedzania dawną kopalnie złota w Złotym Stoku, została tam przewodnikiem.

Zaczęło się 4 czerwca. Jak zmieniło się życie dziennikarzy Trójki?

Lubiła swoją pracę. Poznała kopalnię "jak własną kieszeń". Ciągle miała nowe pomysły. Kopalnia była spółką. Kiedy nadarzyła się okazja zakupu akcji tej spółki zastawiła dom, wzięła kredyt i "kupiła kopalnię złota". - Ludzie mówią: ta pani jest chyba zarządcą tego wszystkiego, bo z takim zaangażowaniem opowiada. Być może to widać? - śmieje się bohaterka reportażu. - Mówić, że pracuję w kopalni złota, albo moja mama ma kopalnię złota, w Polsce to brzmi jak abstrakcja - dodaje jej córka.

Zobacz serwis specjalny Polskiego Radia 4 czerwca 1989 roku >>>

- Codziennie rano moja mama budzi się w pokoju obok. Przeciąga się i (nawet jak jest sama) mówi: o, jaki cudny dzień. Ja jestem obrażona na świat, że pada deszcz, a moja mama mówi: jaki cudny dzień, ciekawe, co się dziś wydarzy ? Jej motto życiowe brzmi: taki problem to nie problem. Drażniło mnie to zwłaszcza, jak byłam młodą dziewczyną. Rzucił mnie chłopak, a moja mama powtarzała: córuś, taki problem to nie problem. Teraz, gdy mam 26 lat i czasem jestem trochę zdołowana, coś jest nie tak to też myślę: taki problem to nie jest problem.

Reportaż na moje.polskieradio.pl - słuchaj, kiedy chcesz >>>

Posłuchaj innych Trójkowych reportaży >>>

Zapraszamy do wysłuchaniu reportażu z cyklu "Zaczęło się 4 czerwca" zatytułowanego "Jedyna w Polsce", który przygotowała Magda Skawińska.

"Reportaży" w Trójce można słuchać od poniedziałku do czwartku o 18.15.

Jak państwo wspominają czas transformacji? Jak czas przełomu wpłynął na Państwa życie? Studio Reportażu i Dokumentu czeka na Państwa historie. Z najciekawszych powstaną reportaże. Wszystkie wspomnienia znajdą się na portalu Polskiego Radia.

Można pisać mailowo: listy@polskieradio.pl lub proszę wysyłać posty na profil Studia Reportażu na Facebooku.

/ (mp, ei)

Polecane