Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Trójka na Malta Festival 2014

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Trójka na Malta Festival 2014
Fragment przedstawienia MAPA TEATRO Discurso de un hombre decente na Malta Festiwal 2014Foto: Felipe Camacho

- Program Malta Festival 2014 skierowany jest do szerokiego grona widzów, jest tak zróżnicowany, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Jest wiele od odkrycia - zachęca Katarzyna Tórz, koordynatorka programowa imprezy. Do niedzieli na antenie Trójki będziemy opowiadać, co dzieje się na Malta Festiwal 2014.

Posłuchaj

Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Trójka na Malta Festival 2014 (Do południa/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

W ciągu trzech czerwcowych tygodni organizatorzy pokazują, jak blisko nas jest Ameryka Łacińska i jak oryginalne i inspirujące jest jej życie artystyczne. Nie chcą "odkrywać Ameryki”. Starają się uniknąć pozycji nowego kulturalnego kolonizatora, który z zachwytem ugruntowanym na przemocy podbija nowy ląd.

Podsumowanie Malta Festival Poznań 2014>>>

Po wcześniejszym spotkaniu z Azją w ramach tzw. Idiomu Akcje Azjatyckie / Asian Investments (2012) organizatorzy kierują wzrok na drugą stronę Atlantyku, by w zwierciadle Ameryki Łacińskiej znaleźć lustrzane odbicie doświadczenia europejskiego. Osobą, która łączy te dwa światy, jest tegoroczny kurator Idiomu Ameryka Łacińska: Mieszańcy / Latin America: Mestizos Rodrigo García - jeden z najbardziej oryginalnych, zaangażowanych i radykalnych w swojej twórczej postawie artystów teatru, Argentyńczyk od wielu lat mieszkający w Europie.
Na program 24. edycji Malta Festival Poznań oprócz wspomnianego Idiomu składa się także wiele innych elementów, każdy z nich celebruje inny rodzaj wspólnego bycia i spotkania ze sztuką:

  • Generator Malta, będący projektem skupionym na miejskiej przestrzeni Poznania i zmieniający pl. Wolności w Poznaniu w kino, scenę, miejsce warsztatów, dyskusji i eksperymentów;
  • Stary Browar Nowy Taniec na Malcie obchodzący w tym roku swoje dziesięciolecie;
  • Scena Malta, w ramach której pokażemy przede wszystkim polskie projekty teatralne i taneczne, a także niezwykle bogaty program muzyczny, w tym roku skupiony na muzyce alternatywnej z krajów Ameryki Łacińskiej.

Festiwal zamknie koncert Damona Albarna - jednego z najbardziej charyzmatycznych muzyków europejskiej sceny alternatywnej, który wystąpi w spektakularnej przestrzeni Starej Gazowni. Wyjątkowym gościem w Poznaniu będzie też legenda tańca współczesnego Anne Teresa De Keersmaeker. Belgijska choreografka pokaże maltańskim widzom Fase i Drumming, dwa spektakle stanowiące punkt odniesienia dla kolejnych pokoleń twórców.

Na relacje z festiwalu zapraszamy do Trójki od poniedziałku do piątku o godz. 11.50, w ramach pasma "Do południa". Trójka jest patronem medialnym festiwalu.

(mat.prasowe/Trójka/mp, ei)

Polecane