Aleksandra Gumowska: śladami Bronisława Malinowskiego

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Aleksandra Gumowska: śladami Bronisława Malinowskiego
Aleksandra GumowskaFoto: mat. promocyjne

- 95 proc. mieszkańców Wysp Trobrianda nie zarabia pieniędzy w żaden sposób. Zarabiają tylko nauczyciele i urzędnicy, pozostali utrzymują się z pracy w ogrodzie. Robią dokładnie to, co robili sto lat temu, kiedy przybył do nich Bronisław Malinowski - mówi Aleksandra Gumowska, autorka książki "Seks, betel i czary".

Posłuchaj

Aleksandra Gumowska: śladami Bronisława Malinowskiego (Do południa/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+
Foto:
Foto: mat. promocyjne

Aleksandra Gumowska była gościem Trójki przed trzema miesiącami, kiedy opowiadała o podróży i badaniach na Wyspach Trobrianda.

"Życie seksualne dzikich" sto lat po Bronisławie Malinowskim >>>

Teraz na rynku ukazała się jej książka zatytułowana "Seks, betel i czary". Autorka dzieli się w niej spostrzeżeniami z podróży śladami wielkiego polskiego antropologa. "Kiedy pierwszy raz dotarła na Wyspy Trobrianda, poczuła się jak w środku czarno-białego zdjęcia Bronisława Malinowskiego sprzed niemal stu lat. Jego Życie seksualne dzikich nabrało kolorów. Naczelny wódz przyjął ją jak córkę, wodzowa nadała jej imię swojego podklanu, zamieszkała w chatce z liści. Bez prądu, gazu, toalet. Turystów przybywa tu niewielu, pieniądze nie są niezbędne, a moc czarowników zwalcza się po nowemu: mocą Jezusa" - czytamy w materiałach promocyjnych.

- 95 proc. mieszkańców Wysp Trobrianda nie zarabia pieniędzy w żaden sposób. Zarabiają tylko nauczyciele i urzędnicy, pozostali utrzymują się z pracy w ogrodzie. Robią dokładnie to, co robili sto lat temu, kiedy przybył do nich Bronisław Malinowski - mówi Aleksandra Gumowska i zaznacza, że zawodową domeną mieszkąńców wysp jest ogrodnictwo. - To, jakim jest się ogrodnikiem, świadczy o tym, jakim jest się Trobriandczykiem. O ogród trzeba dbać, musi być najschludniejszy, trzeba mieć najlepsze plony w całej wsi - dodaje rozmówczyni Pawła Drozda.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, w której autorka książki (reporterka związana wcześniej z "Dużym Formatem" i "Wysokimi Obcasami", a obecnie z tygodnikiem "Newsweek Polska") opowiada również, jak wygląda przeciętny dzień Trobriandczyków, jakie mieszkańcy wysp mają obyczaje, stosunek do czarów czy nowych technologii.

"Do południa" na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku od godz. 9.00 do 12.00.

(mk)

Polecane