Psycholog dba o twoje bezpieczeństwo. Bardziej, niż myślisz

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Psycholog dba o twoje bezpieczeństwo. Bardziej, niż myślisz
Foto: Glow Images/East News

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak szerokie zastosowanie w życiu codziennym mają odkrycia psychologów. Tymczasem to tym naukowcom zawdzięczamy prosty patent na bezpieczniejszą podróż samochodem, a nawet sposób na zmniejszenie liczby katastrof lotniczych.

Posłuchaj

Tomasz Witkowski o zaskakujących zasługach psychologów (Obieg otwarty/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Psycholog dr Tomasz Witkowski jako jeden z przykładów zaskakujących zasług psychologów podaje pomysł na dodatkowe światło stopu w samochodach. - To trzecie światło wprowadził psycholog z Los Angeles. Przeprowadził przy tym bardzo duży eksperyment z użyciem taksówek. Po roku obserwacji okazało się, że liczba wypadków z udziałem samochodów, które miały trzecie światło stopu, była o blisko 60 proc,. niższa. Dużo mniejsze były też w tej grupie obrażenia ciała i koszty napraw po wypadkach - tłumaczył psycholog w audycji "Obieg otwarty".

Dziedzin z ogromnymi zasługami psychologów jest jednak więcej. Na przykład konstruowanie telefonów komórkowych, albo… lotnictwo.

W latach 60. i 70. ubiegłego wieku na każdy milion startujących samolotów w lotnictwie cywilnym, około 40-50 ulegało katastrofom. - Policzono, że 70 procent z nich spowodował czynnik ludzki. Wtedy dwóch psychologów przeanalizowali dokładnie to, co dzieje się w kabinie pilotów. I opracowali nową metodę szkolenia, która dziś jest stosowana w 185 krajach w lotnictwie cywilnym. Obecnie na milion startujących samolotów tylko 4 ulegają katastrofom. I ten wynik w znacznej mierze jest zasługą właśnie dwóch psychologów - opowiadał Tomasz Witkowski.

A jak psychologia pomogła konstruktorom telefonów komórkowych? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Audycji "Obieg otwarty" można słuchać w poniedziałki o godzinie 7.40, w porannym paśmie "Zapraszamy do Trójki". Przygotowuje ją Agnieszka Stępień.

(ei, gs)

Polecane