"Calcio!": nietuzinkowa historia futbolu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Calcio!": nietuzinkowa historia futbolu
Fragment okładki książki "Calcio!"Foto: mat. promocyjne

- Dzisiaj musi być o piłce nożnej, jedni ją uwielbiają, inni nienawidzą. Ta książką jednak nikogo nie zdenerwuje, może zainteresować, zaciekawić i rozbawić. To opowieść o tym, skąd się wzięło to całe szaleństwo nazywane futbolem - mówi o "Calcio!" Michał Nogaś.

Posłuchaj

"Calcio!": nietuzinkowa historia futbolu (Trójkowy znak jakości)
+
Dodaj do playlisty
+

Wyd.
Wyd. Rebis

Kiedy i gdzie rozegrano pierwszy mecz piłki nożnej? Profesor Arnaldo Momigliano, historyk i znawca świata starożytnego, który uciekł przed faszyzmem w bezpieczne zacisze Oksfordu, wysuwa hipotezę, że pierwszy raz piłka, której zawodnicy nie mogli dotykać rękoma, potoczyła się po placu Santa Croce we Florencji w 1530 roku. Jednak dotknięte do żywego środowisko angielskich uczonych odpowiada: Cóż za insynuacje włoskiego imigranta! Futbol, tak jak herbatka o piątej po południu, to nasz narodowy wynalazek!

Wtedy to Momigliano - zatrzymując się przy okazji przy kamieniach milowych historii Europy - odtwarza niezwykłą historię oblężenia Florencji przez wojska cesarza Karola V i meczu, w którym florentczycy grali z Hiszpanami o... wolność. Mistrzowsko dryblując narracją, autor tworzy wspaniały pejzaż z nieco egzotyczną, nostalgiczną Italią i komicznym Oksfordem. Znakomite scherzo nie tylko o piłce nożnej!

Rozmowy o literaturze "Z najwyższej półki" >>>

Autorem książki jest Juan Esteban Constain (ur. 1979) - kolumbijski pisarz, historyk, tłumacz z łaciny i greki, wykładowca stosunków międzynarodowych na Universidad del Rosario (Bogota), felietonista gazety "El Tiempo", muzyk i gorący entuzjasta futbolu. Powieść "Calcio!" została wyróżniona nagrodą Espartaco przyznawaną za najlepszą powieść historyczną opublikowaną w języku hiszpańskim.

- Juan Esteban Constain połączył w tej książce prawdę z fikcją - mówi Michał Nogaś, tłumacząc zawiłości fabuły, w której wydarzenia i postaci rzeczywiste (m.in. Michał Anioł, Machiavelli, Winston Churchill) przeplatają się z fikcją, a zamierzchła historia z teraźniejszością. - Pointa jest taka, że także w przeszłości, w wiekach średnich, Bóg strzelał ręką. Książka bowiem dedykowana jest Maradonie - podkreśla dziennikarz Trójki.

Trójkowy znak jakości" na naszej antenie w każdy piątek o godz. 7.45.

(mat. prasowe, mk, ei)

Polecane