Trójka|Zapraszamy do Trójki - ranek
Czego nas nauczyło 25 lat wolności?
2014-06-04, 08:06 | aktualizacja 2014-06-04, 08:06
- Polacy sporo narzekają, bo porównują sytuację w kraju nie do tego, co było, ale do swoich wyobrażeń i aspiracji. Taki punkt widzenia to oczywiście też ważny element wolności - mówił w Trójce Jacek Kucharski, socjolog z Instytutu Spraw Publicznych.
Posłuchaj
Ćwierć wieku po pierwszych powojennych częściowo wolnych wyborach sprawdziliśmy, jak przez ten czas zmieniła się Polska i Polacy. Aktor i reżyser Jerzy Stuhr podkreśla, że dzięki przemianom został "uwolniony z więzów cenzury". - Niestety z drugiej strony na różnych stronach, na których pisze się o mnie w internecie, można mnie dowolnie opluwać, można pisać o mnie najgorsze rzeczy. Ale niepodważalnym plusem będzie dla mnie to, że w czasie tych ostatnich 20 lat mogę żyć sobie w kraju, kompletnie nie interesując się polityką - powiedział Jerzy Stuhr.
"Słucham: Wolność" - historia mierzona piosenkami >>>
Jak zatem Polacy korzystają z wolności? Według Jacka Kucharskiego z Instytutu Spraw Publicznych, skutkiem wolności jest m.in. niska frekwencja wyborcza - W PRL wiele osób głosowało, bo obawiało się konsekwencji. Ludzie bali się, że nie dostaną paszportu albo że ktoś wyrzuci ich z pracy. Teraz korzystamy z tej wolności w taki sposób, że nie głosujemy. To oczywiście nie jest dobre i ja tego nie pochwalam - przyznał Jacek Kucharski.
Socjolog dodał przy tym, że Polacy sporo narzekają, bo porównują sytuację w kraju nie do tego, co było, ale do własnych wyobrażeń i aspiracji. - Bardziej patrzymy chociażby przez pryzmat naszej zachodniej granicy. Taki punkt widzenia to też ważny element wolności. I nie unieważnia tego ogromnego postępu, którego dokonaliśmy przez te 25 lat - podkreślił gość Trójki.
<<< 4 czerwca - zobacz serwis specjalny >>>
W jakich dziedzinach życia wolność stała się szczególnie wyraźna i zauważalna? Dostęp do mediów, możliwość wyjazdów, większa swoboda - to wyliczają zapytani w sondzie ulicznej Polacy. Psycholog społeczny prof. Janusz Czapiński wskazuje natomiast na edukację. - Oczywiście wszyscy narzekają na jakość kształcenia. Ale moim zdaniem niewątpliwie osób bardzo dobrze wykształconych i tych najzdolniejszych jest znacznie więcej niż w latach 70. czy 80. Dodałbym do tego jeszcze przedsiębiorczość Polaków - przyznał.
Trójkowa powtórka z historii >>>
W jakich dziedzinach brakuje nam wolności? Co jest nadużyciem wolności? Jak zmienił się wygląd Polski przez 25 lat? Ile przybyło nam dróg, a ile ubyło tras kolejowych? Jak zmieniły się media? O tym wszystkim mówiliśmy w porannej audycji "Zapraszamy do Trójki". Materiały przygotowali Mariusz Krzemiński i Kuba Witkowski.
Porannego pasma "Zapraszamy do Trójki" można słuchać od poniedziałku do soboty między 6.00 a 9.00.
(ei/jp)