Jak prosić skutecznie? Są na to sposoby

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jak prosić skutecznie? Są na to sposoby
Nawet wykonanie prostego, ale odpowiedniego gestu pozwala znacznie zwiększyć szanse na to, że nasza prośba będzie zrealizowanaFoto: Glow Images/East News

- Kiedy kogoś o coś prosimy, mamy do dyspozycji cały wachlarz technik wpływu społecznego - mówił w audycji "Obieg otwarty" psycholog społeczny prof. Dariusz Doliński ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.

Posłuchaj

Dariusz Doliński tłumaczy, jak zwiększyć szanse na to, że ktoś wysłucha naszej prośby (Obieg otwarty/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Można na przykład, prosząc, dotknąć kogoś w okolicy ramienia lub przedramienia. Wtedy prośba jest skuteczniejsza. - Potwierdzają to m.in. wynik badań wśród osób, które w supermarkecie miały przekonać klientów do spróbowania danego towaru - tłumaczył prof. Dariusz Doliński.

Prośba wzmocniona dotykiem jednak nie we wszystkich krajach i nie we wszystkich sytuacjach działa tak samo. Okazało się na przykład, że w Polsce, jeśli to mężczyzna dotknie mężczyznę, skutek jest dokładnie odwrotny. Więcej na ten temat w nagraniu audycji.

Audycji "Obieg otwarty" można słuchać w poniedziałki o godzinie 7.40, w porannym paśmie "Zapraszamy do Trójki". Przygotowuje ją Agnieszka Stępień.

(ei)

Polecane