Słucham: Wolność - "Jestem Bogiem"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

- Hiphopowcy byli kojarzeni z blokersami i nie mówiło się o nich dobrze - mówi Lidia Ostałowska z "Gazety Wyborczej", autorka reportażu o zespole Paktofonika. - Ta grupa udowodniła, że hip-hop nie jest sezonową zabawką kilkunastu dżentelmenów z ulicy, tylko potężnym ruchem - przekonuje znany z anteny Trójki Hirek Wrona.

Posłuchaj

Słucham: Wolność - "Jestem Bogiem" (Do południa/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

- Hip-hop, który narodził się na ulicy, wśród ludzi sfrustrowanych, związany jest z tzw. rewolucją pecetową. Każdy mógł sobie w domu, na beatach zrobionych w komputerze, rymować teksty, które leżały mu na serduchu. Prosta forma produkcyjna powodowała, że pojawiło się bardzo wielu wykonawców, bardzo wiele nagrań, które gdzieś tam zaistniały. Później internet spowodował, że ich dystrybucja była bardzo łatwa - mówi dziennikarz muzyczny i didżej Hirek Wrona.

"Słucham: Wolność" - tu znajdziesz wszystkie odcinki cyklu Jana Niebudka >>>

Paktofonikę (PFK) stworzyli Rahim (Sebastian Salbert), Fokus (Wojciech Alszer) i Magik (Piotr Łuszcz). Ich historię, choć fabularyzowaną, opowiada film "Jesteś Bogiem" Leszka Dawida - to opowieść nie tylko o zespole, ale i całym pokoleniu transformacji. Reprezentantem tego pokolenia był właśnie Magik - postać charyzmatyczna, buntownik, który zginął tragicznie w grudniu 2001 roku. - Miał niepowtarzalny flow, poetycki sposób przekazywania treści, tembr jego głosu powodował, że w sposób szalony i dosłowny trafiał do odbiorcy, u którego wywoływał ciarki na plecach - mówi Hirek Wrona o autorze legendarnego dziś już utworu "Jestem Bogiem".

Trójkowa powtórka z historii >>>

Lidia Ostałowska podkreśla, że członkowie Paktofoniki udowodnili, iż w każdym pokoleniu są osoby niezwykle wrażliwe, którym bardzo łatwo można przypiąć łatkę. - To ludzie, którzy - ażeby się rozwijać i osiągać to, o co im chodzi, w zgodzie z sobą - musieli pokonywać rozmaite przeszkody: kulturowe czy społeczne. To, co robili członkowie PFK, to była heroiczna walka o własną twórczość, nie inna niż ta, którą toczą poeci - dodaje dziennikarka.

Pieśni niepokornych - serwis specjalny Polskiego Radia >>>

Na cykl "Słucham: Wolność" zapraszamy od poniedziałku do piątku o godz. 9.20. Zakończy się on specjalnym podsumowaniem 4 czerwca, czyli dokładnie w 25. rocznicę rozpoczęcia historycznych wyborów.

(mk, ei)

Polecane