Z cukrzycą można nie tylko normalnie żyć, ale także uprawiać sport

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Z cukrzycą można nie tylko normalnie żyć, ale także uprawiać sport
Foto: Glow Images

We wrześniu na Węgrzech 16 drużyn piłkarskich zagra w Mistrzostwach Europy dla Diabetyków w Piłkę Halową DIAEURO 2014. Wśród nich będzie także reprezentacja z Polski.

Posłuchaj

Mistrzostwa Europy dla Diabetyków w Piłkę Halową DIAEURO 2014 (Na wyciągnięcie ręki/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

- Ukraina w 2012 roku, po piłkarskich Mistrzostwach Europy, postanowiła zorganizować zawody dla diabetyków. Polska została zaproszona do tej inicjatywy. Ja zostałem, jako jeden z młodszych członków stowarzyszenia, poproszony o to, by zorganizować drużynę - mówi Łukasz Walczyński z Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków i podkreśla, że w zeszłym roku na mistrzostwach w Chorwacji drużyna z Polski zajęła czwarte miejsce oraz otrzymała puchar za grę fair play.

- Wcześniej została podjęta decyzja, że rezygnujemy, że nie mamy środków i sponsorów, ale organizatorzy (Chorwacja), powiedzieli, że zrobią wszystko, by nam pomóc - mówi Piotr Wójcicki, członek polskiej reprezentacji diabetyków. - Także po audycji w Programie 3 Polskiego Radia odezwał się sponsor, który postanowił nas wesprzeć - dodaje reprezentant Polski.

- To, że ludzie z całej Polski się spotykają, jest naprawdę niesamowitym przeżyciem - podkreśla Piotr Wójcicki. - Z roku na rok mamy coraz więcej osób, które chcą uczestniczyć w rozgrywkach, chcą pokazać, że z cukrzycą można żyć normalnie. Diabetyk musi pokazać, że może normalnie funkcjonować, bo społeczeństwo polskie nie do końca jest wyedukowane, na czym polega cukrzyca - zaznacza.

Miłosz Kocot, trener reprezentacji diabetyków mówi, że ostatnie mistrzostwa w Chorwacji pokazały, że "naprawdę potrafią rywalizować z najlepszymi i osiągać niezłe wyniki". - Reprezentują bardzo wysoki poziom - podkreśla.

Zasadą jest, że drużyna, która wygra turniej, organizuje następny. - Naszym marzeniem jest i do tego dążymy, aby przyszłoroczne mistrzostwa odbyły się w Polsce - mówi Piotr Wójcicki.

Europejskie Mistrzostwa w Piłkę Halową dla Diabetyków DIAEURO 2014 odbędą się w pierwszym tygodniu września nad Balatonem.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą przygotowała Elżbieta Korczyńska.

Audycja "Na wyciągnięcie ręki" na antenie Trójki w każdy poniedziałek o godz. 18.35.

(kh/mk)

Polecane